Baykal: ATV-Sabah'ın satışıyla ilgili pis kokular geliyor

Baykal: ATV-Sabah'ın satışıyla ilgili pis kokular geliyor.13470
  • Giriş : 30.04.2008 / 02:11:00
  • Güncelleme : 30.04.2008 / 00:12:06

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ATV ve Sabah'ın satışından ''pis kokular geldiğini'' ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Baykal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, ATV ve Sabah'ın satışıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Sabah-ATV ihalesine 7 şirketin başvurduğunu, 6'sının döküldüğünü ifade eden Baykal, TMSF'nin, 50 milyar sermayeli şirkete, Sabah ve ATV'yi satmakta sakınca görmediğini öne sürdü. Baykal, firmanın, Sabah ve ATV'yi 1 milyar 100 milyon dolara aldığını belirterek, ''Para nerede? Hiçbir yabancı banka kredi vermiyor, hiçbir yerli özel banka kredi vermiyor. İki devlet bankası, siyasi telkin ve baskınlarla devreye sokuluyor ve 750 milyon dolarlık kredi alınıyor'' diye konuştu.

''Acaba bu bankalar, verdikleri kredi şartlarıyla dışarıdan kendileri kredi alabiliyorlar mı? 3 yıl ödemesiz, 10 yıl vadeyle bir krediyi Vakıflar Bankası ve Halk Bankası alabiliyor mu, alabildi mi?'' diye soran Baykal, bankaların alamadıkları şartlarla kredi verdiklerini söyledi. Baykal, ''Bunun sonu nedir?'' diye sordu.

Vatandaşın birinin aynı şartlarla 100 bin dolar kredi istediğini, teminat vereceğini de söylediğini anlatan Baykal, ancak kredinin verilemeyeceğinin ifade edildiğini söyledi. Deniz Baykal, ''Verdiğin para, kimin parası? Milletin, devletin parası. Kendi paran olsa verir misin? Ey o banka yönetim kurulu üyeleri, ey o banka genel müdürü, kendi paran olsa, verir misin bu krediyi?'' diye sordu.

Kredinin şartlarının, 3 yıl ödemesiz, 10 yıl vadeyle, libor+4.85 faiz olduğunu anlatan Baykal, teminatın da satılan mal (Sabah ve ATV) olduğunu kaydetti. Baykal, ''Satılan malın değerini 1.1 milyar dolar olarak kim söyledi? Alan söyledi. Şimdi 1.1 milyarı teminat olarak gösteriyor. Üstelik de tamamını da değil. Çünkü onun yüzde 25'i de satıldı. Şişirilmiş olan değerinin yüzde 75'i teminat olarak gösteriliyor. Böyle bir kredi uygulaması kabul edilebilir mi? Alınan mal, yeterli teminatsa niye satıyorsun o zaman?'' dedi.

CHP Genel Başkanı Baykal, bir süre önce Türkiye'nin en önemli holdinginin kredi aldığını belirterek, ''Ona kredi verirken, alıcı şirketin teminatıyla yetindiler mi? Sen, Koç Holding'den teminat isteyeceksin ama başbakanın damadının başında bulunduğu bir yandaş holdinge 750 milyon doları akıtacaksın. Bugüne kadar bu bankalar 375 milyon dolar ya da daha fazla kredi verdiler mi?'' diye konuştu.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious