Baykal: Barzani ile görüşmem demedim

Baykal: Barzani ile görüşmem demedim.14396
  • Giriş : 05.07.2009 / 14:00:00

Talabani'nin daveti üzerine Ramazan ayı sonunda Bağdat'a gitmeye hazırlanan CHP'li Baykal, vetoyu kaldırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Baykal, şimdiye kadar 'mesafeli bir duruş' sergilediği Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani'den talep ve davet gelirse Bağdat'ta kendisiyle görüşebileceğini açıkladı. İşte Baykal'ın ağzından Irak ziyareti hazırlığı:

BİR GÜN YETMEYEBİLİR

Gezi sadece Bağdat ile sınırlı olacak. Temaslarımızı orada yapacağız. Program yoğun, bir gün yetmeyebilir, gece de kalabiliriz.

ETNİK AYRIM YAPMAYIZ

Programımızda Cumhurbaşkanı Talabani, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi, Başbakan Maliki, Türkmen temsilcileri, Sünni, Şii ve Kürtlerle görüşme de olacak. Her etnik grup ve bu grupların içindeki farklı düşüncelerin temsilcilerine belirli bir dengede yaklaşmak gerekir. Bu dengeleri karşılayabilecek bir program hazırlamak istiyoruz.

BARZANİ İLE GÖRÜŞÜRÜM

Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani'den bir talep olursa, bir davet gelirse ya da karşıma çıkarsa Bağdat'ta onunla da görüşürüm. Hiçbir zaman da 'Barzani ile görüşmem' tavrı içinde olmadım.

IRAK DERSİ

Ağustos başından itibaren Irak dersi çalışmam gerek. Kendimi ziyaret öncesi bütünüyle bu konuya vereceğim. Gündemimde Kürt sorunu, PKK'ya af kesinlikle olmayacak. Petrol sorunu, Kerkük, Irak'ın yeni Anayasası, terör, ekonomi, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi için neler yapılabileceği var. Bütün bu konuları en ince ayrıntısına kadar bilmeliyim.

Kurumlar Birbirine tuzak kuruyor

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 'Devlet işi gücü bırakmış kendisiyle uğraşıyor, kurumlar birbirine tuzak kuruyor. Bıraksalar bunlar devleti birbirine katacak' dedi. Kars'ın Susuz ve Arpaçay belediyelerini ziyaret eden Baykal, İstanbul'da bir hakimin ''Üzerimde kurumsal baskı var'' dediğini hatırlatarak, Türk adalet ve hukukunun üstünde siyasi baskı olduğunu söyledi.

AKP ERİYOR ABBAS YOLCUDUR

29 Mart yerel seçimlerinde AK Parti'nin oylarında ciddi bir düşüş yaşandığını ifade eden Baykal, ''Buna benzer bir kaybın önümüzdeki iki yıl içinde yaşanması halinde, AKP sen sağ ben selamet, Abbas yolcudur...'' diye konuştu.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*