Baykal 'Başbakan saçmalıyor'

  • Giriş : 20.05.2006 / 00:00:00

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, Danıştay'a yapılan saldırıda kendisini komplo içinde olmakla suçlayan Başbakan Tayip Erdoğan'ı saçmalamakla suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Çorlu mitinginde 10 bin kişiye seslendi. Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde Atatürk Meydanı'nda düzenlenen mitingde konuşan Baykal, Danıştay'a yapılan saldırıda kendisini komplo içinde olmakla suçlayan Başbakan Tayip Erdoğan'ı saçmalamakla suçladı.

"Bu ülkede Başbakanlarda saçmalayabilirmiş" diyen Baykal, "Ben gidişatı gördüm ve önceden uyarmak istedim. Başbakan ise benim bu komplonun içinde olmakla suçladı. Başbakan suçluluk duygusu ile saçmalıyor. Başbakanlarında saçmalama hakkı var" diye konuştu.

2007 yılında yapılacak olan seçimin çok önemli olduğunu belirten Baykal, şunları söyledi: "Bu hükümet olağanüstü bir destekle göreve geldi ama Cumhurbaşkanını bu zihniyet belirleyemez. Bunların Cumhurbaşkanı'nı seçmesi bu ülkeye huzur getirmez. Bu seçim Türkiye'nin kaderini belirleyecek. Türkiye bir Malezya, İran ve Afganistan olmadan bu hükümeti sandığa gömmemiz gerekiyor." dedi.

Hükümetin yanlış tarım politikalarından dolayı çiftçinin çok zor günler geçirdiğine dikkat çeken Baykal, "Dünyada en pahalı mazotu Türk çiftçisi kullanıyor. Son 3 yılda taban fiyatlar her geçen gün geriliyor. Çiftçinin iki yakası bir araya gelmez oldu." şeklinde konuştu.

Yanlış tarım politikasından dolayı çok sayıda çiftçinin icralık olduğunu vurgulayan Baykal, "Türkiye son 3 yılda tarım ithalatı yapan ülke oldu. Hergün şehit haberleri gelmeye başladı. Terörle Mücadele Yasası'nda siyasi iradeyi göremedik. Haftalar geçmesine rağmen yasadan hiç haber yok.Yasayı askıya aldılar, bir türlü çıkartamadılar." şeklinde konuştu.

TMY'da 6. maddede terör örgütünün kurucusu pişmanlık beyan ettiği takdirde cezasının 4'de 3'ü kadar indirilir hükmü olduğunu dikkat çeken Baykal, "Bu hükümet eve dönüş yasası diye bir yasa çıkardı. Dağdaki terörist eve dönecekmiş. Gördükki kimse dağdan evine dönmedi, hatta cezaevindekileri dağa çıkardılar." diye konuştu.

Türkiye'nin Müslümanlığı en iyi yaşayan ülkelerin başında geldiğini belirten Baykal, "Türkiye'deki 100 bine yakın cami var ve bunların hepsinde ezan konuyor. En güzel Müslüman ülke Türkiye'dir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious