Baykal: Başbakan tespitlerimize cevap vermedi

Baykal: Başbakan tespitlerimize cevap vermedi.8540
  • Giriş : 14.06.2007 / 17:13:00
  • Güncelleme : 14.06.2007 / 17:31:19

Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine yönelik sözleriyle ilgili olarak konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine yönelik sözleriyle ilgili olarak, “Başbakan, somut tespitlerimize cevap veremedi. Bana yönelik bir 'karakter' suçlaması yaparak savunmaya çalıştı. Bu, onun ne kadar aciz bir duruma düştüğünü göstermektedir”dedi.

Baykal, yaptığı yazılı açıklamada, dün Başbakan Erdoğan'ın terörle mücadele konusunda hangi yanlışları yaptığını, tek tek sayarak dile getirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Son olarak, 'Türkiye'nin içindeki 5 bin teröristi bitirdik de sıra Kuzey Irak'taki 500 teröriste mi geldi' demesini yanlış, terörü teşvik eden, Kuzey Irak'taki ile Türkiye'deki terörün bütünlüğünü kavrayamayan, Barzani'nin ağzıyla yapılan bir açıklama olarak değerlendirdim.

Bu sözlerimden birkaç saat sonra Neçirvan Barzani, Başbakan'ın sözlerine hak verdi, destekledi. Başbakan, bu somut açıklama, iddia ve tespitlerimize hiçbir cevap veremedi. Bana yönelik bir 'karakter' suçlaması yaparak savunmaya çalıştı. Bu, onun ne kadar aciz bir duruma düştüğünü göstermektedir.

Ayrıca, beni bırakın herhangi bir vatandaşımızın karakteri, ahlakı, dürüstlüğü konusunda söz söyleyemeyecek olanların başında bizzat Başbakan vardır. Kendisinin karakterini ise bizim söylememize gerek yok, yakın çalışma arkadaşları, başdanışmanı Cüneyt Zapsu bütün dünyaya ilan etmiştir.”

“KİMİN AĞZIYLA KONUŞTUĞU TESCİL EDİLDİ”

Açıklamasında “Başbakan'ın kimin ağzıyla konuştuğunun dün Neçirvan Barzani'nin açıklamasıyla bir kez daha tescil edildiğini” ileri süren Baykal, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Hiçbir zaman, hiçbir kimse beni, Barzani'nin, Hikmetyar'ın, Yasin El Kadı'nın, Türkiye düşmanlarının, Sevr uzantılarının ağzıyla konuşur görmemiştir, görmeyecektir. Biz şehidimize 'kelle', terör örgütü başına 'sayın' demedik. Vatan görevi yapan askerimize dil uzatmadık. Türkiye'yi pazarlamadık, yabancıların çıkarlarına aracılık yapmadık.
Biz, Erzurum, Sivas Kongrelerinin, Milli Mücadele kahramanlarının, vatanı için şehit düşenlerin ağzıyla konuştuk, konuşmaya da devam edeceğiz. Başbakan, kendisine karşı giderek yaygınlaşan ve güçlenen tepkilerin onun bunun tahrikiyle değil, kendi tutum ve davranışlarıyla ilgili olduğunu artık anlamalıdır

Milli duyarlılık zafiyeti içinde olanların yönettiği bir ülkenin, dış güçlerin oyuncağı haline dönüşmesi de kaçınılmaz olur.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious