Baykal başörtülü kadını kucakladı

Baykal başörtülü kadını kucakladı.9867
  • Giriş : 09.12.2008 / 17:00:00
  • Güncelleme : 09.12.2008 / 16:23:27

Siyaset bir süreçtir, bir atımlık barut için siyaset yapanlar, tavsiye ederim kesinlikle siyaset yapmasınlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Siyaset bir süreçtir, bir atımlık barut için siyaset yapanlar, tavsiye ederim kesinlikle siyaset yapmasınlar. Siyaset bir atımlık barutla yapılacak iş değildir" dedi.

CHP İl Başkanlığında düzenlenen bayramlaşma programına katılan Baykal, bina önünde toplanan kalabalığa hitap etti. Baykal, Kurban Bayramı sevincinin yerel seçim heyecanı ve coşkusuyla bir arada yaşandığını vurguladı.
Yerel seçimin sadece bayramla değil, Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik durum ve yolsuzluk iddialarıyla da iç içe geçtiğini savunan Baykal, "Bu
seçimde alınacak karar sadece yerel yöneticilerinizi belirlemekle kalamayacak aynı zamanda Türkiye'nin gidişatına yönelik çok önemli bir istikamet belirlemesi, rota belirmesi, pusula ayarlaması da yapacaktır" diye konuştu.

Baykal, bu süreçte adayların konuşulup tartışılmasının siyasetin temeli olduğunu vurgulayarak, buna rağmen vatandaşların asıl görev ve sorumluluğunun Türkiye'ye karşı olduğunu belirtti. Baykal, Türkiye'nin gidişatının çok kaygı verici olduğunu öne sürerek, "Türkiye'ye mutlaka sahip çıkılması gerekir" dedi.

-SEÇMEN SAYISINDAKİ ARTIŞ-

CHP Lideri Baykal, seçime katılacak seçmen sayısının geçen seçimdeki seçmen sayısından 6 milyon fazla olduğuna dikkati çekti. Bir yıl içinde 6 milyon yeni seçmenin ortaya çıktığını ifade eden Baykal, seçmen sayısındaki artışın Adrese Dayalı Nüfus Sayım Sistemi'nden kaynaklandığının açıklandığını vurguladı.

Baykal, şöyle devam etti:

"Adrese Dayalı Nüfus Sayım Sistemi elbette Türkiye'de bütün insanların nüfusa geçirilmesini sağlamak için ortaya atılan bir proje. Bu projeyi kendi
başına yanlış kabul etmek doğru değil. Ama bu projenin imkanlarını, kendi siyasi hesabı için kullanıp, (Ben adrese dayalı nüfus sayımı yapıyorum) deyip, oradan buradan seçmen bindirmesi yapıp, zayıf olduğunu düşündüğü yerlere seçmen yığmak için, orada haksız yazım yapmayı kabul etmek mümkün değil.
Yanlış olan, Adrese Dayalı Nüfus Yazım Sistemine geçilmesi, kütüklerde bunun esas alınması değil, bu prensibin siyasi iktidarlar için AK Parti'nin
elinde haksız olarak, seçmen kaydırma, seçmen bindirme için kullanılmış olmasıdır. Yanlışı budur. Bu yanlışı hep beraber etkisiz kılmakla yükümlüyüz.

Hepimiz, seçmenlerimiz, parti yöneticilerimiz, mahalle temsilcilerimiz, ilçe, il yöneticilerimiz, adaylarımız, belediye başkanlarımız, hepimiz ayrı ayrı, hızla, bir an önce bu adrese dayalı nüfus sisteminde nasıl yanlışlık yapılmış, nerelere seçmen bindirmesi yapılmış, bunları teker teker ortaya koyup, onları cımbızla ayıklamak ve önümüzdeki seçimin dürüst bir seçim olması için üzerimize düşen görevi yapmak zorundayız. Yapmamız gereken en önemli iş budur.

Sağlam seçim ve dürüst seçim. 50 yıldan beri Türkiye bunu tartışıyor. Bir nüfus sistemi konuldu, (Şimdi onu daha da gerçekçi yapacağız) dediler. (Peki yapalım) dedik. Bunun için adrese dayalı yazım sistemi getirildi. (Kütükte bu esas alınsın) dendi. Ama o esası Yüksek seçim Kurulu kendi yetkilerini kullanarak denetlesin, düzenlesin, kapanın elinde kalmasın, nüfus müdürlüklerine yön verebilen siyasiler, istedikleri işçileri seçmen diye oradan buraya taşımasın.

Yapılan bu. Bu yanlıştır. Bu yanlışa karşı elimizdeki yetkileri kullanarak hep birlikte mücadele etmeliyiz. Bu seçimler bu bakımdan da örgüt sınavıdır.
Örgütümüz seçmene doğrudan doğruya ulaşmanın yollarını arayıp bulmalıdır."

Baykal'ın konuşması sık sık, "Başbakan Baykal" sloganlarıyla kesildi. Baykal'a bayramlaşma sırasında CHP Antalya milletvekilleri ve CHP'li belediye
başkanlarının yanı sıra, CHP'den büyükşehir belediye başkanlığı aday adaylığını koyan eski Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın, eski Antalya Devlet Hastanesi Başhekimi Arif Bulut ve Mehmet Yılmaz da eşlik etti. Baykal, CHP İl Teşkilatı önünde önünde toplanan partililerle bayramlaştı. Baykal, bayramlaşmaya katılan başörtülü bir kadına da "Bundan sonra hep beraber devam edeceğiz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*