Baykal bir övdü, bir dövdü

  • Giriş : 04.08.2006 / 00:00:00

Deniz Baykal, Genelkurmay atamasını övdü, Merkez Bankası'nı taşıma kararını eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adnan Menderes Havaala'nında gazetecilerin sorularını cevaplayan Baykal, fındık, Genelkurmay Başkanı ataması, Lübnan sorunu ve terörle mücadele konularındaki düşüncelerini açıkladı. Merkez Bankası'nın taşınma kararını kurumun kendisinin vermesi gerektiğini belirten Baykal, Genelkurmay Başkanlığı'na atamanın ise sevindirici olduğunu ifade etti.
Havaalanında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İl Başkanı Selçuk Ayhan, belediye ve teşkilat başkanları ile partililer tarafından karşılanan CHP Genel Başkanı, dört bir koldan seçime hazırlandıklarını ifade etti.

Toplumun çiftçi sorunlarına karşı bilinçlendiğini belirten Baykal, çiftçinin sıkıntısının Meclis önüne kadar geldiğini, fındıktaki tepkinin, Türkiye'nin gerçek sorununu gösterdiğini kaydetti. Baykal, Genelkurmay Başkanı atamasının gelenek ve kurum iç kurallarına uygun şekilde gerçekleştirilmesinin sevindirici bir gelişme olduğunu anlattı. Atamanın son gününe kadar çok ciddi tertipler yapıldığını savunan Baykal, ''Silahlı Kuvvetler'e müdahale yapılamamıştır. Bu, demokrasi rejiminin sağlıklı bir gelişmesi olarak görülebilir.'' diye konuştu.

İnsanlık olarak Ortadoğu'da çok kötü bir sınav verildiğini vurgulayan CHP Genel Başkanı Baykal, daha önce benzer manzaraların Balkanlar'da yaşandığını hatırlattı. Merkez Bankası'nın Ankara'dan İstanbul'a taşınmasıyla ilgili çalışmalara da değinen Baykal, bu çalışmaların hükümet eliyle yapılmasının çok yanlış olduğunu anlattı. Baykal, Merkez Bankası'nın bağımsızlığıyla sadece siyasilerin değil ekonomi çevrelerinin de ilgilendiğini, geçmişteki yanlışlardan ders alınmadığını ifade etti. Baykal, Merkez Bankası'nın Ankara dışında olup olmamasının önemli olduğunu; ancak bundan daha önemlisinin bu kararı Merkez Bankası'nın kendisinin vermesinin olduğunu söyledi. Baykal, üslubunun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından eleştirildiğini hatırlatması üzerine, ''Başbakanın hiçbir Türk siyasetçinin üslubundan şikayet etmeye hakkı yoktur.'' şeklinde konuştu.

Türkiye'nin yeni bir terör tırmanışıyla karşı karşıya kaldığını, ülkenin, her kesimin kabul ettiği sağlam bir terörle mücadele politikasına ihtiyacı olduğunu anlatan CHP Genel Başkanı, hükümetin kapalı kapılar ardında terör örgütü ile pazarlık yapıp yapmadığını açıklamasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious