Baykal: Böyle demokrasi olur mu?

Baykal: Böyle demokrasi olur mu?.13529
  • Giriş : 23.02.2008 / 19:08:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan yeni ilçelerin kurulması ve nüfusu 2 binin altında kalan ilçelerin ise kapatılması konusundaki kanun tasarısını eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AK Parti'nin Bahçeşehir ve Kadıköy gibi ilçeleri böldüğünü belirten Baykal, "Bunlar iyi niyetli girişimler değil, bunun altında başka hesap var." diye konuştu.

Partisinin İl Başkanlığı'nın partiye katılım töreni ve bir dizi ziyaret ve açılışa katılmak üzere İstanbul'a gelen CHP Lideri Baykal, Kadıköy Belediyesi Çocuk Sağlığı Polikliniği'nin açılış törenine katıldı. Burada vatandaşlara seslenen Baykal, AK Parti hükümetinin hazırladığı ve Bakanlar Kurulu'nda imzaya çıkarılan yeni ilçelerin kurulması ve nüfusu 2 binin altında kalan ilçelerin kapatılmasını içeren kanun tasarısını eleştirdi. "AK Parti Hükümeti belediyeleri bazen bölüyor, bazen ise birleştiriyor" diyen anamuhalefet lideri Baykal, AK Parti'yi tasarıyı hazırlarken ilçelerde yaşayan vatandaşların fikrini almadığı için eleştirdi. "Bunlar iyi niyetli girişimler değil" diyen Baykal, "İşini yapan belediyeyi niye kapatıyorsun. Benim alamayacağım kimseye yar olmasın anlayışıdır bu. Her siyasi görüşten belediyemize dokunmayın diyen 30 bin insanın imzası var. Bir belediye sınırı belirlerken orada yaşayan insanlara sorulmasın mı? Niye sormuyorsun? Burada yaşayan insanın belediyesini seçme hakkı yok mu? Nerde kaldı demokrasi, katılımcılık, yerel yönetim anlayışı? Bunun altında başka bir hesap var. Yakışır mı? Böyle demokrasi olur mu? " ifadelerini kullandı.

Yasanın zamanlamasının da eleştiren Baykal, 1 ay içinde değişiklik yapılmaması halinde Anayasa'ya göre yapılan değişikliğin uygulanamayacağını belirtti. Baykal, "Yumurta kapıya gelmiş. İçişleri Bakanlığı'nın salonlarında, AKP'li yöneticilerin tezgahlarında, Türkiye'de belediye oluşturmak, bunca demokrasi geleneğinin sonucu bu ülkeye yakışıyor mu? Sen alsan ne olur almasan ne olur? Senin 3 kuruş daha zengin olman için Kadıköylülerin elinden bu kimliği almaya ne hakkın var. Sen 3 kuruşluk menfaatin için herkesin hayatını elinden alacaksın. Yakışır mı, doğru mu? Sen kendi çıkarını biliyorsun, başka hiçbir şey bilmiyorsun. " diye konuştu.

Konuşmaların ardından polikliniğin açılış kurdelasını kesen Baykal, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ve İl Başkanı Gürsel Tekin ile birlikte incelemede bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious