Baykal çarşaflılara CHP rozeti taktı

Baykal çarşaflılara CHP rozeti taktı.13628
  • Giriş : 16.11.2008 / 22:17:00

Baykal 'Daha önce AK Parti'ye oy verdik' diyen kişilerin de bulunduğu 15 bin kişinin partisine katılım törenine katıldı ve ilginç bir konuşmaya imza attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal, daha önce AK Parti'ye oy verdiği iddia edilen kişilerin de bulunduğu 15 bin kişinin partisine katılım törenine katıldı. Törene, çok sayıda başörtülü ve çarşaflı kadının katılması dikkat çekti. Kendisini karşılayıp çiçek veren başörtülü kadına rozetini Baykal taktı.

Baykal, "Birlikte yola çıkıyoruz. Başörtülüsü, türbanlısı, başı açığı, Erzurumlusu, Erzincanlısı, kadını, erkeği ile birlikte yola çıkıyoruz." dedi.

Sultançiftliği Hamza Yerlikaya Kapalı Spor Merkezi'nde düzenlenen törenle çok sayıda vatandaş Cumhuriyet Halk Partisi'ne geçti. Törene; partinin Genel Başkanı Baykal, partili milletvekilleri, belediye başkanları ile çok sayıda partili katıldı. Törene gelişinde coşkuyla karşılanan Deniz Baykal'a başörtülü 2 kadın çiçek takdim etti.

Salonda bulunan ve çoğunluğunu Erzincan ile Erzurumluların bulunduğu vatandaşlar tören öncesinde Erzurum yöresine ait halk oyunlarıyla eğlendi.

İstanbul'un yeni ilçesi Sultangazi'nin CHP'li belediye başkan adayı Ercan Karabayır, törenin açılış konuşmasını yaptı. Karabayır, toplumun hiçbir kesimini dışlamayacaklarını belirterek, "Biz vurucu gücüz. Çünkü öncelikle biz İstanbul'uz. Eğitim, sağlık ve sosyal yaşam istiyoruz. Sultangazi'yi her alanda Türkiye'nin en iyi ilçesi haline getireceğiz." vaatlerinde bulundu.

"Başkaban Baykal" tezahüratlarıyla kürsüye çıkan Baykal ise, "Kimse seni inancından, mezhebinden, etnik kökeninden, memleketinden dolayı kınamasın. Hepimiz eşitiz. Hepimiz kardeşiz. Hiçbir dışlama yok. Bizi birbirimize düşürmeye çalışanların oyununa gelmeyeceğiz. Siyaseti inanç, mezhep, memleket ayrımıyla yapmayacağız. Bakın aramızda türbanlısı var, Kürtler, göçmenler var. Hepimiz kardeşiz, birbirimizi seviyoruz. Birbirimize ihtiyacımız var." dedi.

Törene katılanların sadece partiye katılım törenine katılmadığını belirten Baykal, "Türkiye siyasetinde bir tuzağı bozuyorsunuz. Birileri çıkıp 'din iman' diyecek. 'Aman o partiye oy vermeyin, bize verin' diyecek. 'Ben giderim Almanya'da vatandaşın fitresine, zekatına el koyarım' diyecek. Din-iman diyeceksin, her yolsuzluğu yapacaksın. Sonra oy isteyeceksin. Yok öyle yağma! Nesi varmış Cumhuriyet Halk Partisi'nin? Nesi varmış Deniz Baykal'ın? Neden ona oy vermeyecekmişsiniz? 'Türkiye'nin bütün evlatları benim evladım' diyorlar; ama çocuk deyince onların aklına sadece kendi çocukları geliyor. Benim aklıma ise 70 milyonun çocuğu, hatta hiç görmediğim çocuklar geliyor. Bu oyunu bozuyorsunuz." dedi.

Bugüne kadar hiç bir araya gelmemiş insanlar olarak elele verdiklerini belirten Baykal, "Birlikte yola çıkıyoruz. Başörtülüsü, türbanlısı, başı açığı, Erzurumlusu, Erzincanlısı, kadını, erkeği ile birlikte yola çıkıyoruz." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin 6,5 yıldır bir iktidar ile yönetildiğini belirten Baykal, iktidar partisinin çok müsait bir zamanda görev aldığını belirtti.

Baykal, "Şimdi İMF ile yeni bir anlaşma yapılmaya çalışılıyor. 6,5 yıldır bu ülkeyi kim yönetti? Geçim düzeldi, işsizlik azaldı, gelir arttı ve esnafın durumu düzeldi diyebilirmiyiz? Esnaf kepenk kapatıyor kepenk. Bugüne kadar Türkiye'ye gelmiş bütün iktidarların toplam iç borcu 220 milyar dolar iken sadece bunların neden olduğu borç 280 milyar dolardır. Üreticiyi teşvik ettiklerini söylüyorlar. Tamam, bunu yapsınlar. Ancak bütün Avrupa devletleri üretici kadar tüketimi de destekliyorlar. Esnafın, emeklinin, işçinin, vatandaşın alım gücünü artırmak lazım. Yoksa sadece zam yaparak kriz önlenmez. Zam yaparak sadece vatandaşın parasını cebinden almış olursun. Savunacak halleri yok." dedi.

Baykal'ın, "Ülkenin genel gidişatından memnun musunuz?" sorusuna salonda bulunanlar "Hayır" şeklinde bağırarak cevap verdi.

Baykal, konuşmasının ardından, partiye katılan 20 kişiye, diğer katılımları temsilen parti rozeti taktı. Baykal, ilk rozeti kendisine karşılayarak çiçek veren başörtülü kadına taktı. Rozet takılanlar arasında çok sayıda başörtülü ve çarşaflı kadının olduğu görüldü. Baykal, başörtülü kadınların rozetlerini örtülerinin üzerine taktı.

Tören sonrasında isimlerini vermek istemeyen 3 çarşaflı kadın, önce kayınbiraderlerinin partiye katıldığını; sonra da kendi istekleriyle partiye katıldıklarını söyledi.

Baykal'a çiçek veren ve ilk rozetin takıldığı başörtülü kadın ise, "Neden Cumhuriyet Halk Partisi? şeklindeki soruya, "Değişim, yenilik" cevabını verdi. Tören, rozetlerin takılmasından sonra sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*