Baykal cumhurbaşkanı olmak niyetinde

  • Giriş : 20.06.2006 / 00:00:00

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın cumurbaşkanı seçilme isteğinde olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Dengir Mir Mehmet Fırat, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili tartışmaların, seçimin nasıl yapılacağından ziyade, kimin Cumhurbaşkanı olacağı noktasında yoğunlaştığını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanının nasıl olması gerektiğiyle ilgili ortaya koyduğu vasıfların, her liderde ve her insanda olması gereken insani vasıflar olduğunu, Başbakan'ın özel bir kişiyi tarif etmediğini vurgulayan Fırat, buna karşın Anamuhalefet Lideri Deniz Baykal'ın ''Kendini tarif ediyor" dediğini hatırlattı. Fırat, bu sözlerinden dolayı Baykal'a teşekkür ettiğini ifade etti.

Başbakan Erdoğan'ın liderlik vasfı olan, dürüst, namuslu, herkesi kucaklayıcı birini tarif ettiğini, AK Parti olarak Deniz Baykal'ın da bu vasıfları taşıdığına inandıklarını dile getiren Dengir Mir Mehmet Fırat, "AK Parti olarak bu iltifatlarından dolayı Baykal'a teşekkür ediyoruz" dedi.

Deniz Baykal'ın, bugün bir gazetede yayınlanan, "Cumhuriyet sandıkta kaybedilmeyecek" şeklindeki sözlerini hatırlatan Fırat, "Bu sözleri büyük bir üzüntü ile karşıladık. Cumhuriyet 1921'de Meclis'te kuruldu. Halkı yok sayarak bunu sandıkta koruyacaklarını zanneden düşünce tarzı demokratik değildir. Anayasa'ya, siyasi partiler kanununa göre kurulmuş bir partinin liderinin bu sözlerini şiddetle protesto ediyoruz. En kısa sürede milletten özür dilemesini bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Deniz Baykal'ın, bir televizyon programında Yunanistan örneğini vererek, Meclis'in üçte ikisine sahip sağ iktidara rağmen, sosyal demokrat bir cumhurbaşkanının bulunduğunu söylediğini ifade eden Dengir Mir Mehmet Fırat, "Asıl bu Baykal'ın kendisini tarifidir. Çankaya'ya çıkma isteğinin ifadesidir" dedi. Fırat, bu açıklamadardan sonra Türkiye'nin bizzat Baykal'ın Cumhurbaşkanı olma isteği nedeniyle karmaşaya süreklendiğinin ortaya çıktığını söyledi.

Dengir Mir Mehmet Fırat, Baykal'ın da Cumhurbaşkanlığı'na aday olma hakkı bulunduğunu, Anayasa'da belirtilen vasıfları taşıdığını belirterek, "Ama bunlar yetmez. Meclis'te gerekli çoğunluğu bulması lazım. Kendine güveniyorsa Meclis'e gelsin adaylığını koysun. Başka bir kombinasyon içine girmesin. Kendini milletin temsilcilerine bıraksın" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious