Baykal; 'Cumhuriyet tehdit altında'

  • Giriş : 10.06.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhuriyetin tehdit altında olduğunu öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kocaeli CHP Teşkilatı tarafından seçim sandıklarında görev alacak üyelerin eğitimi için düzenlenen toplantıya Deniz Baykal da katıldı. Fuarda düzenlenen toplantıda partililere seslenen Baykal, parti teşkilatlarındaki görevlileri eleştirdi. Parti içinde kısır çekişmeler nedeniyle üye açılımın geniş kesimlere yayılmadığını belirten Baykal şöyle konuştu; "Türkiye'de 47 bin 673 mahalle ve köy var. Bunun 19 bin 500'de CHP'nin üyesi yok. Bizim burada üyemizin olmaması parti yönetimi içindeki kısır çekişmelerden kaynaklanıyor. Bizim işimiz bu zihniyeti değiştirmek. Artık örgütlemeyi bir birimize karşı mevzi tutmak değil, partimizi ileriye taşımak ve partimize toplumda destek almak için yapmamız lazım. Bunu başardığımız zaman CHP'nin Türkiye genelinde çok büyük kazancı olacak. Bunu yapmanın şartlarını sağladık. Biz bunu bir süreden beri oluşturmaya çalışıyoruz. Yeniden yapılanma anlayışı altındaki düşünce bu. Çekişmeyi bitireceğiz ve bunu etkin bir şekilde harekete geçireceğiz. Ama örgütleme halen parti içinde bir yarış varmış gibi anlayışına doğru bir örgütleme yapılıyor. Buna son vermemiz lazım."

Konuşmasında cumhuriyetin tehdit altında olduğunu iddia eden Baykal, bunun korunması için çalışacaklarını söyledi. Baykal sözlerini şöyle sürdürüdü; "Biz cumhuriyeti savaş meydanlarında kurduk. Cumhuriyet milli mücadelenin içinde çıktı. Cumhuriyeti milli mücadeleden çıkartık diye yetinemeyiz, ama şimdi sandıktan çıkarmak zorundayız. Bunu başarmak zorundayız. Bu başarılmadığı takdirde Türkiye büyük sıkıntıların içine girer. Son 3.5 dönemde bunu gördük. Türkiye çok kaygı verici bir noktaya doğru sürükleniyor. Yurt içi ve dışında Türkiye nereye gidiyor diye soruyorlar. Dünyada çok önemli tartışmalar yaşanıyor. Türkiye'nin de içinde çok önemli olaylar yaşanıyor. Bunların karşısında yıpranan en temel ilkelerin tahrip edilmekte olduğunu görüyoruz."

Kocaeli'de de kimlik tartışmasına değinen Baykal, bu tartışmalarla Türkiye'nin bütünlüğünün tehdit altına alındığını aktararak, "Türkiye kurulurken bir milletin devleti olsun diye kurulmadı. Dini, dili, ırkı ne olursa olsun bütün insanların eşit hukuka sahip olduğu bir devlet düzeni içinde sorun çözülmüştür. Türkiye bu anlayış sayesinde 80 yıldan fazla bir zamandır ulusal bütünlüğünü koruyup gelmiştir. Kimse kimsenin kimliğini sorgulamak zorunda değildir. Bunların hiçbir yararı yoktur. Bunları aşmak lazım. Şimdi bu anlayışı sahiplenmek lazım. Alt kimlik, üst kimlik tartışması nereden çıktı. Neden bu ortaya çıktı. Türkiye'nin ulusal bütünlüğünü tehdit eden durumlarla karşı karşıya geldik. Bu konuda kararlı bir tutumu hep birlikte gerçekleştirmemiz lazım." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious