Baykal da Askeri yargıya karşıymış

Baykal da Askeri yargıya karşıymış.7067
  • Giriş : 29.06.2009 / 22:18:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 12 Eylül darbesini yapanların yargılanmalarını istemesine karşın; son düzenlemeye karşı çıkıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 12 Eylül darbesini yapanların yargılanmalarını istemesine karşın; 'Anayasal düzene karşı suçlar' ile 'terör ve çete' suçlarının doğrudan özel yetkili sivil savcılıklar tarafından soruşturulmasını düzenleyen kanuna ise karşı çıkıyor. Ergenekon'a karşı çıkan, ama 19 yıl önce Gladio'nun araştırılması için Meclis'e önerge verdiği ortaya çıkan Baykal'ın, askeri yargı konusunda da farklı davrandığı görüldü. 19. dönemde Meclis'te Anayasa Değişikliği için kurulan 'Uyum Komisyonu'nda Baykal, tekliflerinde askeri yargının kaldırılması ve tek yargının olması için mücadele vermiş.

Darbe girişiminde bulunan askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının çok doğru bir karar olduğunu vurgulayan eski TBMM ve İnsan Hakları Araştırma Komisyonları Başkanı Mehmet Elkatmış, darbe yapanların ve yapacakların mutlaka yargılanması gerektiğini söyledi.

CİHAN muhabirine açıklamalarda bulunan Elkatmış, CHP'nin tavrını eleştirdi. "Askeri yargının bunu şimdiye kadar yapmadığı, darbe yapanların yanına kar kaldığı ve hatta birçok olayla örtbas ettiği ortada." diyen Elkatmış, "Sabit olan Yakamoz, Ayışığı, Sarıkız, Eldiven darbe planlarıyla ilgili ne yapıldı? Askeri savcılık ve mahkemeler yok muydu? Ben askerliğimi bir yıl askeri hakim olarak yaptım. Askeri mahkemelerin nasıl çalıştığını yaşayanlardanım ve biliyorum." dedi.

Elkatmış, 1993 yılında askeri yargının kaldırılması için Baykal'ın mücadelesini ise şöyle anlattı: "CHP'nin buradaki tutumunu anlamak da mümkün değil. 19. dönemde Meclis'te Anayasa Değişikliği için bir 'Uyum Komisyonu' kurulmuştu. Uyum Komisyonu'nda partiler görüşlerini yazılı olarak Meclis Başkanlığı'na ilettiler. Yanılmıyorsam 3 Mart 1993 tarihinde bizzat Deniz Baykal'ın imzasıyla anayasa değişikliğiyle ilgili Meclis Başkanlığı'na verilen tekliflerde, askeri yargının kaldırılması, tek yargı olması özellikle savunuluyor. Şimdi çıkıp da dün değiştirilmesini haklı olarak isteyenlerin bugün karşı çıkmalarını anlamak mümkün değil. Geç kalmış bir değişiklik ama bugün yapıldı. Olumlu görüyorum."

28 ŞUBAT'I YAPANLAR DA YARGILANSIN

28 Şubat'ı yapanların da yargılanabileceğini dile getiren Elkatmış, darbe yapanların kendilerinin "Biz postmodern darbe yaptık" dediklerini hatırlattı. "Darbenin postmoderni, e-muhtırası, şunu, bunu olmaz ki. Darbe darbedir." diyen Elkatmış, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Adını ne koyarsan koy. Nasıl darbe yaparsan yap. Nihayetinde sonuç demokrasinin kaldırılmasıdır. Demokrasinin yok edilmesi her yerde suç olması lazım. Partiler, demokrasi ve insan hakları konusunda daha titiz olmaları lazım ve burda taviz vermemeleri gerekir. Partilerin gerek ekonomik gerek sosyal yönlerden ayrıldıkları noktalar olabilir. Zaten birçok partinin olması o yönleriyle ortaya çıkar. Ama demokrasi, insan hakları yönünden her partinin görüş ve düşüncelerinin aynı olması lazım. Çünkü bunlar evrensel değerlerdir. Dolayısıyla burda ayrı gayrı olmaz. Her parti burda müşterektir. Ayrı olmaması gerekir. Ama diğer konularda birtakım değişiklikler olabilir. Darbeler de demokrasiyi ortadan kaldıran, insan haklarını yok eden ve sınırlayan birtakım hareketlerdir. Bunların tabii ki yargılanması lazım. Gerekli yaptırımın yapılması gerekiyor. Bunu da sivil mahkemelerin yapması lazım. Askeri mahkemelerin yapması doğru değil."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*