Baykal da Fırat'a kızdı

  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Dengir Mir Mehmet Fırat ve CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç arasında tartışmaya katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Baykal, Genelkurmay Başkanı Özkök'ü ziyareti sonrasında basın mensuplarının gündeme yönelik sorularını cevapladı. Baykal, Fırat ile Koç arasındaki tartışmaya katıldı ve Koç'a destek çıktı. Tartışmanın içerik ve uslüp yönünün bulunduğunu ifade eden Baykal, hükümetin terörle mücadele konusunda gerekeni yapamadığını veya yapmadığını öne sürdü. Baykal, hükümet tarafından "Eve dönüş yasası" "Terörle mücadele kanunun 6. maddesi" konusunda önemli yanlışlar yaptığını, terörle ilgili bir koordinatör atanmasınında konuyu uluslararası boyuta taşıyacağını iddia etti. Türkiye'nin terör konusunda ABD ve Irak'tan bir talebinin olmasının söz konusu olmadığını vurgulayan Baykal, ABD ve Irak'ın uluslarası anlaşmaların gereğini yerine getirmekle yükümlü olduklarını, yapmadıklarında bunun görüleceğini kaydetti.

Baykal, Grup Başkanvekilleri Haluk Koç'un koordinatör atanmasıyla ilgili olarak AK Parti'yi uyardığını belirti. Siyasi hayatta eleştirilerin olabileceğine işaret eden Baykal, Fırat'ın eleştirilerinin "sokak çocuklarının küfür düzeyinin ötesine geçmediği" ileri sürdü. Baykal, eleştirilein bu seviyde kalmasının kaygı verici olduğuna işadet ederek, insanların muhtemel cinsel tercihleri referans yapılarak eleştiri yapılmasının yanlışlığını vurguladı.

MEMURLARA ÖNERİLEN ZAM ORANINI ELEŞTİRDİ

Baykal, hükümetin memur maaşları için önerdiği yüzde 4'luk zam oranına tepki göstererek, hükümetin ekonomik politikadaki hedeflerinde değişme olmamış gibi davrandığını öne sürdü. Baykal, hedef enflasyon rakamında değişme yaşandığına işaret ederek, "Hiç bir şey olmamış gibi davranmanın anlamı yok"dedi. Beklenen enflasyon rakamının hiç inandırıcı olmadığını vurgulayan Baykal, kaynakların nerede kullanıldığının sorgulanması gerektiğini ifade etti. Baykal, kamu çalışanların ciddi oranda artış talep etmekte haklı olduklarına ifade ederek, mevcut durumda her iki tarafta kendilerine verilen rolleri oynadıklarını belirtti. Hükümetin görüşmeler sonucunda istediği rakamı vereceğini söyleyen Baykal. "Bunun kabul edilebilir bir tarafı yoktur"diye konuştu. Baykal, kamu çalışanlarının mücadelelerinde haklı olduklarını ve izlenen politikaları kamu kesiminin kabul etmediğini kaydetti.

ORMAN YANGINLARI TEHDİT OLARAK ALINMALI

Konuşmasında son günlerde yaşanan orman yangınlarına değinen Baykal, Türkiye'nin risk ve tehditleri arasına orman yangınlarını da olmasının gerekliliğine işaret etti. Baykal, aşırı sıcakların iklim kuşağında değişme yol açtığını belirtti. Baykal, orman yangınlarını terör örgütü PKK'ya bağlı bir terör örgütü tarafıdan üstlenildiğine işaret ederek, orman yangınlarını da tehdit sıralaması içerisine alınmasının gerekliliğini vurguladı. Baykal, orman yangınlarına zamanında ve etkili mücadele için de gerekli tedbirlerin alınmadığını ifade etti.

Baykal konuşmasının sonunda ise 15 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda dört maç kazanan Basketbol milli takımını da tebrik etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious