Baykal da İstanbul trafiğinden dertli

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

(CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, trafik kaosu nedeniyle İstanbul'un yaşanamaz bir şehir haline geldiğini belirterek, "Trafik sorunu artık İstanbul'da tahammül sınırlarını aşmış görünüyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Deniz Baykal, "Trafik sorunu artık İstanbul'da tahammül sınırlarını aşmış görünüyor. Bu her zaman problemdi ama bu kez hiç tanık olmadığımı bir düzeyde bir trafik çilesiyle İstanbullular'ın yaşamakta olduğunu bir kez daha görmüş oldum. Bunun altında çok ciddi nedenler var. Belediyecilik uygulamaları, ulaşım konusunda hiçbir yatırımın yapılamamış olması, metro konusunda önemli bir ilerlemenin gerçekleştirilememiş olması, deniz ulaşımının devreye sokulamamış olması ve çok plansız, tesadüfi yol projelerinin birbirinden kopuk olarak uygulamaya sokulmasıdır" dedi.

İstanbul'un ayrı bir olay gibi ele alınması gerektiğini belirten Baykal, "Sonuç olarak bir şey kesin artık İstanbul yaşanamaz bir şehir oldu. İstanbul artık insanların huzur içinde yaşadığı kent olmaktan çıkmış. Yeni bir yönetim modeli ortaya koymak lazım. Belediye imar durumu değişiklikleri ile meşgul. Şimdi incelettiriyorum. Belediye meclislerinin aldığı kararların tamamına yakını yeşil alandan imarlı alana dönüş kararları. Belediye yapılan planları bozma çabası içinde. İmar yoğunluğunu arttırarak bozuyor. Bunların hepsinin altında rant var. Rantın da altında belediyeciliğin ve trafiğin iflası var" diye konuştu.

Taksiciler Kooperatifi temsilcileri ise Deniz Baykal'a Atatürk Havalimanı'nda hizmet veren Havaş otobüslerini şikayet ederek, "Bu otobüsler yasalara aykırı olarak çalışıyor. Eskiden iki semte gidiyorlardı. Şimdi çok sayıda semte sefer yapıyorlar. Ayrıca belediye geçici ruhsat vergisi adı altında bizlerden 275 lira alıyor. Bir de taksimetrelere uzun süredir zam yapılmadı. Enflasyon oranında artış yapılırsa iyi olur" diyerek isteklerini iletti.

Deniz Baykal istekleriyle ilgileneceğini ve gerekli araştırmanın yapılacağını belirterek ,"Hafta sonunda Ankara'da Esnaf Kurultayını toplayacağız. Burada tüm esnafımızın dertleri masaya yatırılacak" ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious