Baykal: Devlet içinde çatışma yaşanıyor

  • Giriş : 14.03.2007 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda devlet içinde bir bilek bükme çatışması yaşandığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son günlerdeki andıç ve not defterleri tartışmasını cumhurbaşkanlığı seçimine bağlayan Baykal, ''Türkiye'de bir gerilim, doğal olmayan bir sessizlik var'' dedi.

Baykal, parti meclisi öncesinde yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı seçimine kısa bir süre kalmış olmasına rağmen adayların belli olmamasını eleştirdi.
"Doğal olmayan bir sessizlik dönemi yaşanıyor" diyen Baykal, perde arkasında değişik bir çatışma ve mücadelenin yaşandığını ileri sürdü.
"Belli kurumlara dönük yıpratma girişimleri de var" diyen CHP lideri Baykal, Genelkurmay'ın basına dönük andıcını da bu mücadeleye bağladı.

Baykal, ''Adaylar arası bir yarış söz konusu değil. Devlet içinde belli kurumları etkisiz kılma, zaafa uğratma, elini kolunu bağlama amacına yönelik olduğu anlaşılan ilan edilmemiş bir kampanya götürülüyor. Aynı kaynaktan birbiri ardına belgeler yayınlanıyor. Bu belgelere daha önce Genelkurmay Başkanı ataması öncesinde tanık olmuştuk" ifadesini kullandı.

CHP lideri, "Devlet içide bir bilek bükme çatışması yaşanıyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışma elbette olmalıdır ama bu perde arkasında kurumları yıpratmaya dönük olmamalıdır" diye konuştu.

"Aday göstermemizin anlamı yok"
Baykal, bir gazetecinin, ''CHP neden Cumhurbaşkanı adayını açıklamıyor?'' sorusuna yanıt verirken de partisinin parlamentodaki siyasi ağırlığı dikkate alındığında cumhurbaşkanını seçtirme şanslarının bulunmadığına dikkat çekti.

Deniz Baykal, ''Bu bir engel olmayabilirdi, buna rağmen aday açıklanabilirdi, eğer AKP kendisini kilitlememiş olsaydı, bakanları, milletvekilleri, 'biz Başbakan'ın talimatını bekliyoruz, o ne derse onu yaparız'' diye kendi tavırlarını başbakanın tercihine endekslememiş olsalardı, 'hep birlikte Cumhurbaşkanı arayacağız' tavrı içinde olsalardı biz önerilerimizi yapardık. Böyle bir tavır yok. Tam tersi onlar talimat beklediklerini, aldıkları emre göre aday seçeceklerini ilan ettiler. Cumhurbaşkanlığı seçimini, AKP mutfağının bir iç işi gibi algıladıklarını ortaya koydular. Bu durumda bizim bir aday söylememizin fazla bir anlamı yok'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious