Baykal: Ekonomide ciddi sorun var

Baykal: Ekonomide ciddi sorun var.9867
  • Giriş : 25.10.2008 / 17:48:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'nin sıkıntılı günler yaşadığını belirterek, ''Ekonomide ciddi sorunlarımız var, doların avronun değeri aldı başını gitti'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çeşitli açılış ve ziyaretlerde bulunmak üzere Edirne'ye gelen Baykal'ı, helikopterle indiği Trakya Üniversitesi Güllapoğlu Yerleşkesi'nde, CHP Edirne milletvekilleri Bilgin Paçarız, Rasim Çakır, CHP Kırklareli milletvekilleri Tansel Barış, Turgut Dibek ve Edirne Belediye Başkanı Başkanı Hamdi Sedefçi ile çok sayıda partili karşıladı.

Deniz Baykal, karşılamanın ardından Edirne Belediyesi tarafından Fatih Mahallesi'nde yaptırılan Atatürk ve İsmet İnönü Heykeli'nin açılışını yaptı.

CHP Genel Başkanı Baykal, burada yaptığı konuşmada, Atatürk ve İsmet İnönü'nün arasındaki samimi ve sarsılmaz ilişkinin görüldüğü bir fotoğrafı heykel olarak yansıtmakla güzel bir iş ortaya çıktığını belirtti.

Atatürk ve İsmet İnönü arasındaki samimiyetin, milli mücadelenin sırrı olduğuna işaret eden Baykal, ''Atatürk ve İnönü arasındaki dayanışma, bizim milli mücadelemizin aslında ana sırrını ortaya koyuyor. İkisinin arasında öyle güzel bir beraberlik vardı ki birbirlerine sevgi duyan, değer veren ve aralarındaki ilişkiyi sarsmama sorumluluğu hissettiren, Atatürk'ün lider olduğu, İnönü'nün de her zaman destek vermeye hazır olduğunu gösteren, Cumhuriyet tarihimizin güzel bir fotoğrafı heykelleştirilmiş. Ellerinize, yüreğinize sağlık'' dedi.

Baykal, daha sonra, açılışını yaptığı heykelin önünde, Vali Mustafa Büyük ve Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ile birlikte objektiflere poz verdi.

-SUNİ GÖLET AÇILIŞI-

Şükrüpaşa Mahallesi'ndeki Edirne Belediyesince yaptırılan suni göletin açılışını yapmak üzere Baykal ve beraberindekiler, Edirne Belediyesince yaptırılan lastik tekerlekli ''nostaljik trene'' bindi.

Deniz Baykal, kendisine sevgi gösterilerinde bulunan Edirnelileri, trenin içinden el sallayarak selamladı.

Açılışına yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı suni gölete gelişinde yoğun ilgi gösterilen CHP lideri Baykal'ı, konuşmasını yapacağı platformda, görev yapan basın mensupları nedeniyle göremediklerini ifade eden vatandaşlar, basın mensuplarını sözleriyle protesto etti.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da basın mensuplarına bu konuda ricada bulundu.

Konuşmasına, Türkiye'nin sıkıntılı günler geçirdiğini iddia ederek başlayan Baykal, ''Ekonomide ciddi sorunlarımız var, kriz yaşıyoruz. Doların, Avronun değeri aldı başını gitti. Ekonomi sarsıntı içinde, bankalar kredi açamaz hale geldiler, çark dönmüyor, işsizlik yaygınlaşıyor. Çiftçi bunalım içinde, ektiğinin karşılığını alamıyor, mazot, gübre almış başını gitmiş. Çiftçiye şimdi bir de esnaf katıldı. Yatırım yapılmıyor, kalkınma temposu düşüyor'' diye konuştu.

-TERÖRLE MÜCADELE-

Terörle mücadelenin yetersiz olduğunu öne süren Baykal, şöyle devam etti:

''Terör tehlikeli bir boyut kazanmaya başladı. Artık, sadece mayınla, tuzakla öldürmenin ötesinde bir terör uygulamasına geçmeye başladılar. Ağzımızın tadı kaçtı, ülkemizi kaosa sürüklemek isteyenlere meydan verilmemeli.

Bir süreden beri uyarı yapıyorduk, (bunu önleyin) diyorduk, ama gereken önlemler alınmadı. Sıfır terörle bu Hükümete ülke teslim edildi, şimdi terör, ülkemizi, vatanımızı tehdit eder hale geldi. Mücadelenin zamanında, kararlılıkla yapıldığını söylemek mümkün değil. Anlamsız tartışmalar teşvik edildi, etnik ayrışmalar kışkırtıldı, teröre tavizler verildi. Hepimizin yüreği kan ağlıyor, karakollarımız basılıyor. Evlatlarımız şehit düşüyor. Böyle bir tablo içindeyiz.''

Etnik ayrışmaya asla izin verilmeyeceğini ifade eden Deniz Baykal, şunları söyledi:

''Devletimizi kuranlar, ne sağlam maya kardılar. Devletimizin mayası sağlam, nur içinde yatsın Mustafa Kemal Atatürk, bu devleti en güzel şekilde kurdu. Hiçbir ayrımcılığı düşünmedi, (Herkesin kökeni, dini, inancı, mezhebi ayrı olabilir. Hepimiz bu devletin, bu milletin parçasıyız) dedi, (Kimse kimseye üstün değildir, kimse kimseden aşağıda değildir. Hepimiz eşitiz) dedi, Ayrımı reddetti. (Kimimiz Gürcü olabilir, kimimiz Arnavut, ne fark eder hepimiz Türkiye Cumhuriyeti'nin eşit vatandaşlarıyız) dedi. Hepimiz bu devletin saygıdeğer insanlarıyız, Kürt'ümüz de öyle, Arap'ımız da öyle, Roman vatandaşımız da öyle, hepimiz kardeşiz. Sanki böyle değilmiş gibi, ayrışma hakkı varmış gibi bir anlayışı, bir süreden beri sürdürüyorlar, bununla ilgili kararlı mücadele yapılmıyor. Bundan büyük üzüntü duyuyoruz.''

-GEREKSİZ TARTIŞMALAR-

CHP lideri Baykal, Türkiye'de gereksiz din tartışmalarının gündeme getirildiğini ileri sürerek, şunları söyledi:

''Gereksiz din tartışmaları gündemimize getiriliyor. Elhamdülillah Müslümanız, inancımızla iftihar ediyoruz. Kimsenin bize, milletimize din dersi vermeye hakkı yoktur. Bu millet bin yıldır Müslüman, bin yıl daha Müslüman olmaya devam edecek. Dünyada İslamiyet'in en güzel yaşandığı yer burası, (bir problem varmış gibi, az dindar olanlar, çok dindar olanlar, bizden olanlar, olmayanlar...) Sana ne, sana ne. Çek elini dinimizin üstünden.''

Ekonomik krizleri ve terörü ''huzursuzluk tohumu'' olarak niteleyen Deniz Baykal, ''Bunların hepsi huzursuzluk tohumudur, ekonomik kriz, terör, huzursuzluk tohumudur, bir de bunların üzerine yolsuzluk geldi mi, köşe başlarını tutanlar, ne bulurlarsa alıp götürmeye başlayanlar başladı mı, bunları yapanlar karşısında devlet (Bana ne) demeye başladı mı, işte o zaman kötü'' dedi.

-BANKALARDA KREDİ SIKINTISI-

Bankaların kredi vermeye zorlandığını, ekonomik krizin göstergelerinin arttığını öne süren CHP Genel Başkanı Baykal, ''Bir esnaf gidip kredi alıp, işini görmek imkanına sahip değil. Ama hatırlayın, iki kamu bankası 750 milyon dolar krediyi, Başbakan'ın damadının başında bulunduğu iki yayın organını alıversin diye verdi. Değil mi? 750 milyon kredi birilerine verildi. Bu krediyi verenin 50 milyon doları esnafa verme imkanı var mı şimdi? 100 milyon dolar yeni kredi açma imkanı var mı? Ne oldu? Bunlar acı olaylar'' diye konuştu.

-GÖLETİN ADI ''BARIŞ'' KONULDU-

Edirne Belediyesinin yaptığı gölete, Belediye Başkanı'nın anketle isim aradığına atıfta bulunan Baykal, Türkiye'nin barışa ihtiyacı olduğunu söyleyerek, parkın isminin ''Barış'' olmasını önerdi.

Vatandaşların öneriyi alkışlarıyla desteklemesi üzerine Deniz Baykal, şöyle konuştu:

''Terör var, huzursuzluk var, ekonomik kriz var, şimdi bu ortamda Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi bu parka kara kara isim arıyormuş. Tabii çok isim verilebilir, ama Türkiye'nin kardeşliğe, barışa ihtiyacı var. Ne güzel söylemiş Atatürk, (Yurtta Barış Dünyada Barış) diye, yurtta barışı tehlikeye sokuyorlar. O barışa sahip çıkalım, bu parka (Barış Parkı) diyelim. Alkışlarla beni onayladınız, parkın adını barış koyduk.''

Konuşmasını zaman zaman ''Türkiye seninle gurur duyuyor'' sloganlarıyla bölen vatandaşlara Baykal, ''Ben sizlerle gurur duyuyorum'' diye cevap verdi.
Öte yandan, eşinin baz istasyonu kurulmaması için yapılan protesto eyleminde dövüldüğünü iddia eden Hüseyin Topçu adlı vatandaş, Deniz Baykal'ın konuşması sırasında, ''Huzursuzum'' diye seslendi. Baykal'a sesini duyuramayan Topçu'yu partililer, platformdan uzaklaştırdı.

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'yi konuşması için sahneye davet eden sunucunun, Sedefçi'nin cezaevinde tutuklu bulunduğu sırada yazılan bir şiiri okuması, Sedefçi'nin ağlamasına neden oldu.

Daha sonra kürsüye gelen Belediye Başkanı Sedefçi, sıkıntılar içinde olan Edirne Belediyesinin, zor şartlar altında vatandaşlara hizmet etmeye devam edeceğini söyledi.

Buradaki törenin ardından CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve beraberindekiler, inceleme yapmak üzere Saraçlar Caddesi'ne geçti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*