Baykal: Ekonomik bunalımı yanlışlar getirdi

Baykal: Ekonomik bunalımı yanlışlar getirdi.9797
  • Giriş : 03.05.2009 / 17:44:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Son dönemlerde yaşanan bu ekonomik bunalımın, yıllardır izlenen yanlış politikalardan kaynaklandığını hepimiz çok iyi biliyoruz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Seçim otobüsüyle Zonguldak'ın Ereğli ilçesine gelen Baykal, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık'ı makamında ziyaret etti. CHP Lideri Baykal, belediye binasının önünde halka hitaben yaptığı konuşmada, Ereğli'nin Türkiye genelinde önem taşıyan bir ilçe olduğunu, ülkenin dünya sanayisine açılan yüzünü temsil ettiğini söyledi.

Ereğli'nin ülke ekonomisinin bel kemiği ve sanayiyi besleyen ana damarı olduğunu dile getiren Baykal, şöyle konuştu:

''Dünyada bir ekonomik sıkıntı başladı, ama o sıkıntı başlamadan bizde bazı temel yanlışlar yapılmış, ekonomi sıkışmaya başlamıştı. Dünyadaki ekonomik sıkıntı, banka, mali, finans sıkıntısı olarak ortaya çıktı. Ama Türkiye'deki sıkıntı mali sıkıntı değil. Bugün ekonomi yüzde 6'dan fazla küçülüyor, bankalar yüzde 9'dan fazla kazanç sağlıyor. Türkiye'de bankalarda sıkıntı yok. Sıkıntı nerede? Reel sektörde, sanayide, üretimde. Türkiye'de tezgahta, fabrikada çalışan ve üreten insan sıkıntıda, bunalımda. Bunun dünya ile direkt ilgisi yok, dolaylı var. Son dönemlerde yaşanan bu ekonomik bunalımın, yıllardır izlenen yanlış politikalardan kaynaklandığını hepimiz çok iyi biliyoruz.''

-HÜKÜMETE ELEŞTİRİ-

Türkiye'de yeni bir siyasi tablonun şekillenmeye başladığını, ülkeye sahip çıkacaklarını anlatan Baykal, şunları kaydetti:

''Türkiye'de, sanayiye sahip çıkmayan, yatırım yapmayı önemsemeyen, çiftçisini desteklemeyen, gümrük kapılarını açan, dünyada nerede, kim, ne üretiyorsa ülkeye serbestçe girmesine seyirci kalan, yerli sanayiyi, tarımı ve ticareti kendi uyguladığı politika ile tahrip eden ve ülke yararlarına olmayan bir politikanın sonucunda sıkıntı var. Kriz bundan geliyor. Türkiye'de sor bakalım, çiftçi, esnaf ne zamandan beri krizin içinde? İktidar, (bu krizin bizimle ilgisi yok, teğet geçti) diyor. Krizin teğet geçip geçmediğini sen gel de Zonguldak'taki, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları'nda çalışıp, (arkadaşları işten atılmasın) diye ücretinin yüzde 35'inin indirilmesini kabul edenlere sor. Buradaki işçi kardeşim zaten sınırlı olan bütçesinin üçte birinden vazgeçiyor, var mı bunun başka bir örneği? İbret alsınlar, iktidarın kulağına küpe olsun. Bu fedakarlığı yapan insanlara hak ettiği desteği vermek de CHP iktidarının boynunun borcu olsun.''

Konuşmasının ardından Baykal'a, Belediye Başkanı Posbıyık ve eşi tarafından elpek bezinden örülmüş şal ve Osmanlı çileği reçeli ile çeşitli hediyeler verildi. Burada görüntü almak isteyen basın mensuplarıyla bazı vatandaşlar arasında tartışma yaşandı.

Deniz Baykal, halka hitap etmesinin ardından seçim otobüsüyle ilçeyi dolaşarak, vatandaşları selamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*