Baykal Ergenekon sorusunu cevapsız bıraktı

Baykal Ergenekon sorusunu cevapsız bıraktı.18133
  • Giriş : 28.01.2008 / 10:49:00

Başörtüsünde 'rejim tehdidi' gören Baykal Ergenekon sorusunu cevapsız bıraktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başörtüsü yasağının kaldırılması girişimini "rejim tehdidi" sayan CHP lideri Deniz Baykal, "silahlı örgüt kurarak devleti yıkmakla" suçlanan Ergenekon terör örgütü konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

Karacaahmet Sultan Cemevi'nde düzenlenen aşure törenine katılan Baykal, polisin yaptığı başarılı operasyonu soran gazetecilere önce "Söyledik her şeyi daha ne var?" tepkisini gösterdi. Israrlar üzerine "Daha sonra bakacağız o işlere." karşılığını verdi. CHP lideri, bina çıkışında aynı soruyu soran basın mensubunu itmesi de dikkat çekti. Deniz Baykal, cemevindeki konuşmasında ise hükümeti hedef aldı. Üstü kapalı olarak başörtüsü konusuna değinen Baykal, iktidar partisinin devleti dinî bir kılığa büründürdüğünü iddia etti. Baykal, şöyle konuştu: "Herkesin özgürce yaşamasına, inancına ve kılık kıyafetine saygılıyız. Kimsenin kılığına kıyafetine karışma hakkı hiçbirimizde yoktur. Ama devletin belli bir kılığa sokulması ise son derece yanlış. Devleti bir kimliğin haline getirirsek o zaman en büyük ayrımcılığı ve bölücülüğü resmî devlet eliyle yapmış oluruz. Devlete üniforma giydirmek, devleti bir inancın simgesi haline dönüştürmek, o inancın dışındaki insanları dışlamak demektir. Şimdiye kadar, devletin üniforması yok diye herhangi bir sorun mu çıktı? Şimdiye kadar kimse fark etmedi de şimdikiler mi fark ediyor. Ağzımızın tadını ve huzurumuzu bozmayın."

Hemşehrileri, il kongresinde 'Faşist Baykal' sloganları attı

CHP'nin Antalya il kongresi de olaylı geçti. Adaylık için açık imza usulü işletilince muhalifler, 'faşist Baykal' sloganları eşliğinde salonu terk etti. Konyaaltı Sporlan tesislerinde yapılan il kongresi sakin başladı. Ancak Divan başkanlığını yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Kemal Anadol'un partinin tüzüğü gereği adayların açık imza usulüyle belirlemesi salonu karıştırdı. Bu uygulamada, delegelerin yüzde 20'sinin desteğini alamayan, aday olamıyor. Nitekim imza sayıları açıklanınca Durmuş Atıcı, yüzde 20'lik barajın altında kaldı. Bunun üzerine Atıcı taraftarları, yuhalamalarla birlikte 'Faşist Baykal' sloganları atarak salonu boşalttı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious