Baykal: Erken seçim söylentileri 'kurnazlık'

  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal erken seçim söylentilerinin altında "kurnazlık" yatabileceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Baykal, “Yazın tatile gidenlerin oy kullanmayacağı düşünülüyor sanırım, bunu avantaj olarak görebilirler” dedi.

CHP Genel Başkanı Baykal, Türkiye Müteahhitler Birliği'nin düzenlediği Gündem 2007 toplantısındaki konuşmasında güncel konuları değerlendirdi. Türkiye'nin kritik bir haftaya girdiğini ve en iyi şekilde sonuçlandırılması gerektiğini vurgulayan Baykal, Avrupa Birliği konusuna değindi.

AB İLE İLİŞKİLER TANGO GİBİDİR
Baykal, AB ile ilişkilerin ilk kez Türkiye'nin atacağı adımlara bağlı olmadığını kaydetti. AB ile ilişkileri tangoya benzeten Baykal, tangonun iki kişiyle yapıldığını söyledi. Baykal, ”Türkiye ne yaparsa yapsın, tam üye olma iradesinde bulunmayacak. Tam üyelik olmadığını bildiği halde bazıları, tam üyelik varmış gibi davranıyorlar” diye konuştu. Türkiye'nin ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldığını belirten Baykal, duyarlı ve dikkatli olunması gerektiğini ifade etti.

IRAK VE TERÖRLE MÜCADELE POLİTİKASI İFLAS ETTİ
Son zamanlarda Barzani'nin açıklamasıyla birlikte tekrar gündeme gelen Irak konusunu da değerlendiren Baykal şöyle konuştu:
“Türkiye'nin Irak politikası iflas etmiştir. Ağzının payı verilmiştir veya verilmemiştir önemi yok. Uygulanan Irak politikaları yanlıştır. Buna bağlı olarak da terörle mücadele politikaları da iflas etmiştir.”

TEMMUZDAKİ SEÇİM İSTİKRARI BOZMUYOR MU?
Erken seçim söylentilerinin gündeme gelmesiyle birlikte “bunun altında ne var diye düşünüyor insan” diyen Baykal, bir yandan da cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında yeni düzenlemelerin hızla yapılacağı bir ortam yaratılmaya çalışıldığını savundu.

Baykal ”Temmuz'da seçim yapmaya hazırsanız niye Nisan'da yapmadınız, niye ülkeyi cumhurbaşkanlığı gerginliğine sokuyorsunuz. Temmuz'da yapılan seçim istikrarı bozmuyordu da Nisan'daki mi bozuyor? Bu önerilen, kamuoyunu yoklama amacıyla yapılıyor” dedi.

Gençlere verilen seçim hakkının ortadan kaldırılmaması gerektiğini söyleyen Baykal, seçimin birkaç ay ertelenmesinin önemli olmadığını, önemli olanın gençlere seçilme hakkı verilmesi olduğunu belirtti. Erken seçim söylentilerini spekülasyon olarak değerlendiren ve "bunların altında kurnazlık yatıyor olabilir" diyen Baykal, “Yazın tatile gidenlerin oy kullanmayacağı düşünülüyor sanırım. Bunu avantaj olarak görebilirler” diye konuştu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious