Baykal: 'Erken seçime gidilsin'

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 22. Dönem Parlamento'nun yeni cumhurbaşkanını seçmesi halinde bunu mutlaka uzlaşma ile seçmesi gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Grup toplantısında konuşan Genel Başkan Deniz Baykal, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle Türkiye'de derin ve sessiz bir gerilim yükselmesi yaşandığını ifade etti. Deniz Baykal, ''Türkiye'de hiç kimsenin demokratik dışı oluşumdan ülke yararına sonuç beklemesi kesinlikle kabul edilemez. Kişisel hesaplar, kaygılar, Anayasa dışı özlemler, bekleyişler, Türkiye'ye dayatılmamalıdır'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı konusunu, adaylığı son açıklama tarihi olan 15 Nisan'a kadar konuşmama kararı almasını eleştiren deniz Baykal, "Adaylığını niye açıktan söylemiyorsun. Aday olduktan sonra emri vaki mi yapacaksın? Niye senin adaylığın ortalığı karıştırıyor?'' diye konuştu.

Bu konuları Başbakan Erdoğan ile konuşmaya hazır olduğunu, "Aç TRT'yi sen de konuş ben de konuşayım" sözleriyle dile getiren Deniz Baykal, "Bu kadar gizlice, sessizce, konuşmadan cumhurbaşkanlığını koparma nereden çıkıyor? 'Adayım' de, çık açıkça söyle. Kendine güvenen insan adaylığını söylemez mi? Ne utanıyorsun, niye sıkılıyorsun, niye mahcupsun?'' diye sordu.

Deniz Baykal, Erdoğan'ın Anayasa'nın değiştirilmesinin teklif bile edilemeyecek maddelerini değiştirme isteğinde olduğunu savunarak, ''Anayasaya inanmadığını söyleyen bir şahsiyetin, Cumhurbaşkanı seçildikten sonra Anayasayı sahipleneceğine, savunacağına, işleteceğine inanıyor musunuz?'' diye sordu. AK Parti'nin 5 yıl önceki seçime dayanak oluşan Parlamento ile yeni Cumhurbaşkanı'nı seçmesinin yanlış olacağını ifade eden Baykal, bu Parlamento'nun Cumhurbaşkanı'nı seçmesi halinde, bu seçimin mutlaka uzlaşma ile yapılması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı makamının, anlaşarak, uzlaşarak gelinecek makam olduğunun altını çizen Deniz Baykal, şöyle konuştu. "Ya uzlaşmaya gidersin, ya da millete gideriz. Nisan ayında sandığa gideriz. Cumhurbaşkanı olmak arzunu anlatırsın, milletten oy istersin. Biz de başarabildiğimiz kadar bunun yanlış olduğunu anlatmaya çalışırız. Böyle bir iddian varsa seçilir gelirsin, saygı

gösteririz. Seni seçmezlerse kendini niye seçtiriyorsun, olay budur. Nedense birileri uyarılarımızın aslında bir taktik olduğunu, parti yararı açısından olaylara yaklaştığımızı düşünüyor. Biz siyasete ülke yararı olarak bakarız. Biliyoruz ki Türkiye'nin yararına olacak şey, CHP'nin de yararınadır. Tek ölçümüz, Türkiye yararıdır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious