Baykal: Esip gürlerken düşünecektin

Baykal: Esip gürlerken düşünecektin.11464
  • Giriş : 26.06.2009 / 14:00:00
  • Güncelleme : 26.06.2009 / 13:06:53

CHP lideri Deniz Baykal: Belge doğruysa askeri darbe sözkonusu, sahteyse sivil darbe sözkonusu...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Lideri Deniz Baykal, Genelkurmay Başkanlığı Asker Savcılığı tarafından sahte olduğu açıklanan belge ile ilgili olarak değerlendirmede bulundu. Belgenin sahte olmasının ortaya çıkmasının ardından yeni bir noktaya gelindiğini belirten Baykal, komplocuların bu belgeyi hazırlamak için nasıl fırsat bulduğunu sordu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Askeri Savcılığın kararıyla ilgili açıklamasına da değinen Baykal, sert sözler sarf etti. Ana muhalefeti birlikte çalışmaya çağıran Başbakan'a 'Geç kaldın' diyen Baykal, Erdoğan'ı 'belge ilk ortaya çıktığında yaptığı ağır suçlamalar' nedeniyle toplumdan özür dilemeye çağırdı.

İşte Baykal'ın o konuşması...

“Genelkurmay başkanı bir emir komuta zinciri içinde böyle bir belgenin hazırlanmasının kesinlikle sözkonusu olmayacağını ifade etmiştir. Yine de o Genelkurmay görevlisinin çalışmalarının yaptığı telefon konuşmalarının, bilgisayar kayıtlarının incelemiştir. Ve bunun belge niteliği olmadığı anlaşılmıştır. Bu karar şaşırtıcı da değildir. Bu açıklama bu iddianın bir belgeye dayanmadığının ortaya çıktığını bize göstermektedir. Bu aşama önemli bir aşamadır. Bu aşamada incelenmesi gereken bir olasılık vardır. O da bu kimler tarafından yapılmış bir komplodur?

Bu kadar kamuoyunu derinden etkileyen, devletin bütün kurumlarının heyecanla ayağa kalkmasına neden olan çok ağır suçlama içeren böyle bir iddianın niteliğini komplo olarak değerlendirilmesi kaçınılmaz olmuştur. Bu komployu kimler, niçin yapmıştır?

Bunu yapma fırsatını nasıl yapabilmişlerdir. Bu imkanı kimler hazırlamıştır ve bu komplonun bundan önce ortaya atılan benzer komplolarla ilişkisi nedir?

Bunların aydınlığa çıkması ihtiyacı vardır. Tabi bu noktadan sonra bu iddiayı bir belge olarak kabul edip değerlendirme yapanların şimdi ne söyleyecekleri, ne düşündükleri önem kazanmaktadır. Öyle anlaşılıyor ki bazıları bunu yeterli, geçerli tespit olarak görme eğiliminde olmayacaklardır.

İddiaların bir belgeye dayandığını, askeri Savcılık kararırının yeterli ve geçerli olmadığını ortaya koyabilecek kim varsa bunu derhal yapmalıdır. Aksi halde hukuki tespite saygı göstermeleri gerekmektedir.

BAŞBAKAN GEÇ KALDI

Başbakan bugün ilk değerlendirmeyi yaptı. Başbakan ne söylüyor? Bir, bu konuyu daha incelemeye devam edeceğiz diyor. Sivil mahkemeler diyor. Evet bekliyoruz.

Bu konuda bilgisi olan herkesi ana muhalefet partisini katkı vermeye çağırıyorum diyor. Aynı işin Genelkurmay'dan yapılmaya devam edilmesini istiyor. Tatmin olmuş değil Başbakan... Hukuki karar ortaya çıktıktan sonra bu iddianın bir belge olduğunu kanıtlamak için muhalefet partisi olarak bizden yardım istemesini ilgiyle karşılıyorum. Ama ne yazık ki Başbakan bu aşamaya yeni gelmiştir. Keşke Başbakan Şanlıurfa kongresinde esip gürlerken, bu iddiayı bir belge olarak kabul ederken muhalefet partisinin düşüncelerini dinleme ihtiyacı içinde olsaydı.

Ama kendisi o belgeden emindi, iddialıydı. Şimdi geldiğimiz aşamada bizden destek bekliyor. Geç kalmıştır sayın Başbakan. Başbakan bu belgeye dayanarak ağır suçlamalar yaptı. Bu tablo karşısında Başbakan toplumdan özür dilemelidir. Bu iş yargının iyidir diyerek sorumluluktan sıyrılmak mümkün değildir.

SULULUK DEMEYE HAKKI YOK, CİDDİ OLSUN

Türkiye'nin gündeminde kronik olarak yer tutan bir darbe tartışması var. Bugün bile eğer belge doğruysa askeri darbe sözkonusu, sahteyse sivil darbe sözkonusu... Ergenekon davasının üç kronik temel konusundan biri darbe tartışmasıdır. İktidarın da söylemi darbelerle Türkiye hesaplaşmalıdır. Bu konuda gereğini yerine getireceğiz diyor. Bu hesaplaşma konusunda hangi engel varsa o engeli aşmasına hazır olduğumuzu söyledim.

Tabi ilk akla gelen 12 Eylül konusunda anayasaya konan geçici 15. maddedir. Hükümet anayasada böyle bir engel var, ben bu konuyu aydınlatmak istiyorum ama maalesef bu konudaki yasa engel oluyor diyorsa bizim onlara katkıda bulunacağımızı söyledik. O engeli kaldırmaya hazırız dedik yeter ki siz samimi olun, gereğini yapmaya hazır olun. Ortada bir engel var, gücünüz yetmiyorsa biz de destek veririz engeli kaldırırız dedik. Biz bu tavrı şimdi takınmış değiliz 1987'den bu yana biz bu doğrultuda mücadele ediyoruz. Bu doğrultuda biz harekete geçmişizdir. 15. maddenin kaldırılması için resmi başvurularımız vardır. Başbakanın yakışıksız ifadeler kullanmasını üzüntüyle karşılıyorum. Bu bizim ciddi tavrımızdır, kurumsal tavrımızdır. Buna sululuk demeye Başbakanın hakkı yok. Yakıştıramadım kendisine... Ciddi olması lazım. Başbakanın bizzat kendisinin ciddi olması lazım. Ayaküstü mikrofon uzatılınca konuşuluyor diyor ama tarihi bilmediğinden böyle diyor sanırım. Bu kurumsal ve tarihi bir tavırdır. Böyle olmadığını göstermeye hazırız. Nitekim grup başkanvekilleri söylesin demişler. Bunu duyunca hemen rica ettim onlar randevu aldılar. Şimdi CHP'nin bu konudaki kararlılığını görecekler. Başbakan da ciddi olsun, eğer samimi iseler biz hazırız! Ama sayın Başbakan bu işi kaytarmak istiyorsa, sorumluluktan kaçıyorsa bunu kimseye yüklemeye kalkmasın. Biz bu işte kararlı ve samimimiyiz. Bizim karalı tavrımızı umuyorum Başbakan'ın samimiyetinin ortaya çıkmasını sağlar. Gerçekleştirilemezse Başbakan samimi olmadığı için olacaktır. MHP'nin de bu konuda olumlu tepkileri de aldık.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*