Baykal 'fındık' attı

  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, fındık tartışmasını sürdürmeye devam etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Baykal, Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde düzenlenen ''Kandıra Kültür, Sanat ve Yoğurt Festivali''nin açılışına katıldı. Helikopterle Kandıra'ya gelen Baykal'ı, partililer ve vatandaşlar, ''Başbakan Baykal'' sloganlarıyla karşıladı.

Kandıra Belediyesi'ni ziyaret eden Baykal, daha sonra festival alanına geldi. Festivalin açılışında bir konuşma yapan Baykal, Başbakan Erdoğan'ın FİSKOBİRLİK'i eleştirmesi ile başlayan fındık tartışmasını devam ettirdi. "Fındık bir vicdan yarasıdır." diyen Baykal, geçen yıl Karadeniz'de fındık üreticisinin don yüzünden zor duruma geldiğini ve bu yıl ise fındığı AK Parti'nin vurduğunu söyledi.

Baykal, şöyle konuştu; "Yaklaşık 3 ay önce fındık 7 YTL'ydi. Biz, 'Türkiye dünyada fındık piyasasını düzenleme gücü olan bir ülke. Dünya sanayisi Türkiye'nin fındığına ihtiyaç duyuyor, dünyadaki fındık üretiminin yüzde 70'ini Türkiye sağlıyor. 'Kendimizle yarışmayalım; kendimize tuzak kurmayalım; ihracatçının uzantısı konumunda olan komisyonculara fındık üreticisinin kaderini teslim etmeyelim; üreticinin hakkı verilsin' dedik. Sanki tersini söylemişiz gibi Sayın Başbakan Giresun'da FİSKOBİRLİK'e bir çattı, fındık fiyatı ertesi gün birden düştü. Fındık fiyatı 2 YTL'ye kadar geriledi. Fındık meselesine önem veriyoruz. Dokuz milletvekilimizi Karadeniz'de fındık yetişen bölgelerde inceleme yapmak üzere görevlendirdik."

İktidarların geçici olduğunu, iktidar olanların bu bilinçle görevlerini sürdürmesi gerektiğini belirten Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü; "En büyük destekle, üçte ikilik çoğunlukla tek başlarına iktidar oldular. Biz de muhalefet olarak üzerimize düşeni yaptık, yeri geldi katkı verdik. Bazen anlaşarak, bazen de onlara rağmen katkı sağladık. Hatırlarsanız bir önerge getirdiler; Irak'a Amerika'nın müdahalesi için Türkiye'ye 65 bin asker yerleştireceklerdi. Bu Türkiye'yi ne hale getirirdi? Orta Doğu çatışmasının tarafı haline gelecek, hedef olacaktık. CHP olarak görevimizi yaptık, kararlı mücadele ettik. 'Türkiye'de Türk Ordusu dışında başka Ordu olamaz' dedik, bazı vicdan sahibi AK Partililer de bize hak verdi, bir oy farkla ulusal bütünlüğümüzü koruduk. Onlara en büyük iyiliği yaptık.''

Konuşmasının ardından Kandıra Belediye Başkanı Mustafa Öğren, Baykal'a, 30 yıl önce Kandıra'da çekilmiş fotoğrafını ve Kandıra bezi hediye etti.

Hediyenin takdimi sırasında bir kişinin Baykal'ın üzerine fırlaması paniğe neden oldu. Görevlilerin ismi belirtilmeyen genci yakalaması sırasında partili gençler de, gence tekme-tokat vurdu. Daha sonra genç polis ekipleri tarafından alınarak ekip arabasına götürüldü.

Alkollü olduğu belirtilen genç, Baykal'ı çok sevdiğini ve Başbakan Erdoğan'ın gençliği bitirmesinin hesabını sormak için Baykal'ın yanına gittiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious