Baykal genel seçim istiyor

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

Baykal: Erken seçimi konuşacaksan, şimdi konuşalım

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gel, şimdi kararlaştıralım. Mayısın başında seçimi yapalım. O Meclis, yeni Cumhurbaşkanını seçsin” dedi.

Baykal, partisinin TBMM grup toplantısında, erken seçim tartışmalarını değerlendirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, bu konuda, “Mayıstan sonra konuşuruz” dediğini ifade eden Baykal, şöyle konuştu:

“Niye Mayıstan sonra konuşuyoruz. Erken seçimi konuşacaksan, şimdi konuşalım. Şu an itibariyle imkan var. Mayısın başında seçimi yapmak mümkün. Gel şimdi kararlaştıralım. Mayısın başında seçimi yapalım. O Meclis, yeni Cumhurbaşkanını seçsin. Erken seçim diyorsan, Kasımda yapmak şart değilse, gel Mayısın başında yapalım. Hayır... Ne istiyorsun? Şu bir daha elime geçmeyecek olan parlamentodaki şansı, Cumhurbaşkanı seçimi için kullanayım. Ondan sonra da erken seçime gideyim. Ondan sonra niye erken seçime gidiyorsun? 'Güneş görmüş kar gibi eriyorum' diyor, 'eriyorum' diyor. 'Antalya'daki Beydağının tepesinde Mayıs güneşini görmüş kar nasıl erirse, ben de eriyorum' diyor. O yazı çekemem diyor.”

AKP'nin erken seçim konusundaki söylemlerinin “samimiyetsiz” olduğunu ifade eden Baykal, “Eğer seçim yapılacaksa, yapalım. Hala şu an itibariyle şans var. Şu an itibariyle Türkiye'nin Cumhurbaşkanı seçiminden önce bir genel seçim yapma şansı var” dedi. Baykal, “Zulümle iktidar olunmaz, Cüneyt Arcayürek ile uğraşarak iktidar olunmaz. Dürüst medya baskı altına alınarak iktidar kalınmaz. Devletin kömürü, ona buna dağıtılarak iktidar olunmaz. Temelinde haram yatan iktidardan millete hizmet olmaz” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious