Baykal: Gerilimli dönemden geçiyoruz

  • Giriş : 20.04.2007 / 00:00:00

CHP lideri Baykal, “Birilerinin cumhurbaşkanı seçimi konusunda Anayasa'da yer almayan kriterleri konuşmaya başladığını” söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Baykal, “Umut ediyorum Türkiyemizi büyük sıkıntıların içerisine sürükleyebilecek, bir gerginlik vesilesi haline dönüşecek olan adım atılmayacaktır, atılmaması sağlanacaktır. Önümüzdeki bir iki gün içerisinde bunun netleştiğini hep beraber göreceğiz” dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Antalya Konyaaltı Belediyesi tarafından yaptırılan 23 Nisan Ulusal Egemenlik Parkı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin “çok gerilimli” bir dönemden geçtiğini ifade etti. “Türkiye'de çok kritik tartışmalar yaşandığını ve önümüzdeki dönemle ilgili kaygıların arttığını” kaydeden Baykal, şunları söyledi:

“Dışarıdan bakanlar iki farklı Türkiye'den söz etmeye başladı. Türkiye'de birileri Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda Anayasa'da yer almayan kriterleri konuşmaya başladı. Neymiş? Türkiye'de Cumhurbaşkanı, laik, demokrat, sivil ve dindar olmalıymış. Bütün bunlar Türkiye'de en yüksek noktalarda bulunan insanlarca ifade ediliyor. Bunlar çok yanlış değerlendirmeler. Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığına seçilecek insanın, Türkiye'nin değerlerini, anlayışını sahiplenmesini isteriz. Bundan büyük mutluluk duyarız ama kimsenin, insanların dinini, inancını sorgulamasına göz yumamayız. Kimsenin, hiçbir vatandaşımızın inancını, dinini ölçmek, değerlendirmek hakkı yoktur, yetkisi yoktur. Türkiye'de herkes Allah ile kul arasında özgürce inancını istediği gibi yaşar, herkes de buna saygı göstermek zorundadır. Kimsenin kimseye inanç dayatmaya hakkı yoktur. Biz kendi inancımızı, dinimizi herkesin inancına, dinine saygı duyarak yaşamayı önemli sayan insanlarız.”

“KORKTUĞUNUZ YANLIŞ OLMAYACAKTIR”

Bu konuda CHP'nin çok ciddi bir çalışma içerisinde olduğunu belirten Baykal, şunları kaydetti: “Yaptığımız çalışmanın umut verici, olumlu bir noktaya gelmekte olduğunu memnuniyetle görüyorum. Umut ediyorum Türkiyemizi büyük sıkıntıların içerisine sürükleyebilecek, bir gerginlik vesilesi haline dönüşecek olan adım atılmayacaktır, atılmaması sağlanacaktır. Bunun önemi anlatılmıştır, umut ediyorum kavranmıştır. Önümüzdeki bir iki gün içerisinde bunun netleştiğini hep beraber göreceğiz. Türkiye'nin sağduyusunun bir yanlış seçime doğru gitmemize engel olacağını hep güvendim. Bu sürecin başladığı ilk andan şu ana kadar Türkiye'yi sıkıntıya sokacak bir yanlışın yapılmamasına, halkımızın demokratik bilincinin, sağduyusunun izin vermeyeceğine hep inandım ve daima (Merak etmeyin o korktuğunuz yanlış olmayacaktır) dedim. Olmayacağını şu anda da düşünüyorum. İnşallah ülkemizi sıkıntıya düşürecek bir durum ortaya çıkmayacak.”

“TÜRKİYE'Yİ KARIŞTIRMAK İSTEYEN ÇEVRELER VAR”

Baykal, Malatya'daki yayınevinde işlenen cinayetin herkesi üzüntüye boğduğunu ve yaraladığını belirtti. İnsanların hayatına kastederek inançların güçlendirilemeyeceğini ifade eden Baykal, “Sormak lazımdır; Bu cinayeti işleyen çocuklar nerelerde bu anlayışın içine girdi. Onları kimler eğitti? Onlara kimler hangi inancı telkin etti” diye konuştu.
Türkiye'de üzüntü verici gerginlikler yaşandığını ve bunların sona ermesi gerektiğini belirten Baykal, kaynaşmaya ve bütünleşmeye ihtiyaç olduğunu kaydetti. Baykal, suçlama ve dışlamalarla hizmet üretilemeyeceğini söyledi.
Türkiye'yi karıştırmak isteyen çevreler olduğunu ifade eden Baykal, ”Türkiye'nin kimsenin itip kakamayacağı, kimsenin tuzak kuramayacağı bir büyük ülke olduğunu ortaya koymamız lazım. Önümüzdeki dönemde temel görevimiz bu olmalıdır” dedi. Türkiye'nin sahipsiz olmadığını vurgulayan Baykal, sözlerine şunları ekledi:
“Atatürk Türkiyesi de sahipsiz değildir. Atatürk Türkiyesi ile Türkiye arasında da hiçbir fark yoktur. Türkiye Atatürk Türkiyesidir. Bunu içimize hep beraber sindireceğiz ve gereğini hep beraber yapacağız.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious