"Baykal gitme vaktin geldi" yazılı şemsiyeler açıldı

  • Giriş : 09.09.2007 / 08:35:00
  • Güncelleme : 09.09.2007 / 09:01:08

CHP yönetimi ve muhalifler arasında haftalardır hazırlığı yapılan büyük hesaplaşma bugün.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül taraftarları CHP Genel Merkezi'ne; Deniz Baykal ise Anıtkabir'e yürüyecek. Sarıgülcüler dün İstanbul İstiklal Caddesi'nde büyük eylemin provasını yaptı.

Bazı Avrupa Parlamentosu eski ve yeni milletvekillerinin destek verdiği yürüyüşte, Baykal'ın istifası istendi. Muhalifler, "Baykal gitme vaktin geldi" yazılı şemsiyeler açtı.

Mustafa Sarıgül'ü destekleyen 200 kişilik grup, Galatasaray Meydanı'nda toplandı. Grup adına açıklama yapan Avrupa Parlamentosu eski milletvekili Ozan Ceyhun, Almanya'daki Türklerin kalbinin CHP için attığını; ancak seçim sonrası alınan yenilginin bedelinin ödenmesi gerektiğini söyledi. Ceyhun, Baykal'ın artık gitme vaktinin geldiğini kaydetti. CHP'nin Sosyalist Enternasyonal'den atılmak üzere olduğunu belirten Ceyhun, bir sosyal demokrat olarak buna göz yummayacaklarını ifade etti. Sarıgül hareketinin 'şahıs hareketi' olmadığını savunan Ozan Ceyhun, bu hareketin 'utanç tablosuna karşı girişilen onur hareketi' olarak görülmesini istedi. Açıklamanın ardından grup, açtıkları şemsiyelerle Taksim'e yürüdü. "Baykal istifa" şeklinde sloganlar atan grup, Taksim Meydanı'nda kısa bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Parola 999, hedef iktidar. Bu bir halk hareketidir. Yarın 9'da 9 gerekçeyle Ankara'da CHP Genel Merkezi önünde buluşalım." denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious