Baykal hakkında ''soruşturma'' başlatıldı

  • Giriş : 02.05.2007 / 00:00:00

Başsavcılık, Baykal hakkında, "yargı görevini yapanı ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs" suçlarından soruşturma başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal hakkında, Cumhurbaşkanı seçimi sürecinde Anayasa Mahkemesi kararından önce yaptığı açıklamalar nedeniyle "yargı görevini yapanı ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs" suçlarından soruşturma başlattı.
Alınan bilgiye göre, Avukat Ahmet Gül, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunarak, CHP Genel Başkanı Baykal’ın Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 277. ve 288. maddelerinde düzenlenen "yargı görevini yapanı ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs" suçlarından cezalandırılmasını istedi.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, suç duyurusu üzerine, Deniz Baykal’ın, 30 Nisan 2007 tarihinde parti genel merkezinde yaptığı basın
açıklamasında, "Anayasa Mahkemesi ’367’ye gerek yok’ doğrultusunda bir karar alırsa bu Türkiye’yi çok tehlikeli bir çatışmaya doğru sürükleyecektir" ifadeleriyle ilgili olarak soruşturma başlattı.
Başsavcılığın, soruşturmayı TCK’nın 277. ve 288. maddeleri uyarınca yapacağı öğrenildi.
TCK’nın 277. maddesi "yargı görevini yapanı etkilemek"ten 2-4 yıl arasında hapis, 288. madde ise "adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs" suçlarından 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious