Baykal hakkında suç duyurusu

  • Giriş : 02.05.2007 / 00:00:00

Doğan, Baykal hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KAYSERİ Barosu avukatlarından Oktay Haluk Doğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal hakkında, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk tur oylamasının iptali sırasında, adalete göglge düşürdüğünü telkin ve öneride bulunduğunu ve bu nedenle Anayasının 138'inci maddesine muhalefet ettiği gerekçeleriyle savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Avukat Oktay Haluk Doğan, 01.05.2007 tarih ve 2007/0 sayılı başvurusunda, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin iptali sırasında ekonomiyi altüst ettiğini, Anayasa Mahkemesi'nin başvuruyu reddettiği taktirde ülkenin çatışmaya sürükleneceği yolundaki söylemlerinin, ‘hiçbir organ ve makam veya kişinin yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere emir ve talimat veremez, genelge gönderemez telkinde ve tavsiyede bulunamaz’ denilen anayasa hükmüne aykırı olduğunu belirtti.
Doğan, “138'inci maddenin 2 ve 3'üncü fıkrasına aykırı hareket eden Deniz Baykal, telkin ve tavsiyede bunmuş, halkı olaylara tahrik ve teşvik etmiştir. Buna Baykal’ın TV konuşmaları ve gazetelerde yer alan haberler kanıttır. O nedenle CHP lideri hakkında suç duyurusunda bulunuyorum'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious