Baykal: Hükümetin tümü de gidecek

Baykal: Hükümetin tümü de gidecek.13188
  • Giriş : 04.05.2009 / 08:00:00
  • Güncelleme : 03.05.2009 / 23:59:15

Baykal, yeni kabinede hükümet üyelerinin yarısının bulunmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Seçim otobüsüyle kent merkezine gelerek halkı selamlayan Baykal, Zonguldak Belediye Başkanı İsmail Eşref'i makamında ziyaret etti. CHP Lideri Baykal, belediye binası önünde halka hitaben yaptığı konuşmada, son seçimlerde kentte miting düzenlemeyi çok istediğini, ancak BBP Genel Başkanıı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da öldüğü helikopter kazası sonucu tüm mitingleri iptal ettiklerini söyledi.

Zonguldak'a miting borcunun bilincinde olduğunu ve gereğini yapacağını ifade eden Baykal, şöyle konuştu:

''Bu seçimlerde oyumuzu verdik, belediye başkanını seçtik ama bunun gerisi var der gibi haliniz var. Olay sadece belediye olayı değil. Bu seçimde Zonguldak'ta CHP'li bir belediye başkanı seçtiniz, hükümetin yarısı dün gitti, inşallah önümüzdeki seçimde hükümetin tümünü götüreceksiniz. Çünkü siz çok iyi biliyorsunuz ki Türkiye böyle gitmez. Böyle gitmemeli. Türkiye'de büyük haksızlıklar, yanlışlıklar yapılıyor. Bunlara bir son vermek lazım. Baskıya boyun eğmediniz, paraya pula, dağıtılan yiyeceklere kanmadınız. Siz memleket sevgisiyle Zonguldak ve Türkiye'ye sahip çıkmak için oy verdiniz. Türkiye'ye sahip çıkmaya ihtiyaç var. Türkiye kendisine sahip çıkılmasını bekliyor. Yolsuzluklara karşı Türkiye'ye sahip çıkacaksınız. Meydanı, yolsuzluk yapanlara, onları himaye edenlere bırakmayacaksınız. Dürüstlüğe sahip çıkacaksınız. Milletvekillerinin dokunulmazlık zırhını önümüzdeki seçimde yırtıp atacaksınız.''

-ZONGULDAK'IN ÖNEMİ-

CHP Genel Başkanı Baykal, Türkiye'nin her yerinin önemli ve güzel olduğunu, ancak Zonguldak'ın gönlünde başka yeri olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

''Zonguldak, bizim gözümüzde daha değerlidir. Çok zengin olduğu, coğrafyası, tarihi ve bazı özellikleri taşıdığı için değil. Zonguldak halkına derin bir saygı duyduğumuz için. Zonguldak'ın alnının teriyle geçinen dürüst emekçi insanlarına, bu memleketinin çilesini çeken insanlara şükran duyduğumuz için kentin gözümüzde başka değeri vardır. Türkiye'nin ayağa kaldırılmasına en büyük emeği Zonguldak'ın verdiğini bildiğimiz için sizlere şükran duyarız.

Burada ben sanki gurbetten dönüp de evine gelmiş birisi gibi ruh hali içindeyim. Zonguldak'ta, belediyeyi CHP'ye vererek, gurbete gönderdiğiniz bir evladınızı, tekrar evine, baba ocağına, memleketine geliyor gibi bir duyguyla ağırladınız.''

Yerel seçimlerde İsmail Eşref'i seçerek CHP'nin onurlandırıldığını vurgulayan Baykal, şunları söyledi:

''Türkiye'de dürüst, namuslu çalışan insanların hakkını hukukunu koruyacaksınız. Emekliye sahip çıkılmasını, gençlerimize iş bulmasını sağlayacaksınız. Esnafın yüzünü güldüreceksiniz. Namuslu iş adamlarına destek olacaksınız. Herkesin hakkını ve hukukunu sizler koruyacaksınız.''

Konuşmasının ardından kürsüde çocukları seven Baykal, kendisine verilen madenci baretini başına taktı. Baykal'a, partililer tarafından Zonguldakspor atkısı ve adının yazılı olduğu 67 numaralı forma hediye edildi. Baykal, bir vatandaşın kendisine uzattığı sorunlarını içeren notunu alarak ilgileneceğini bildirdi.

Belediye Başkanı İsmail Eşref'i ziyareti sırasında da kendisine madenci heykeli ve partisinin adının yazılı olduğu plaket verilen Baykal, belediye başkanları ve milletvekilleriyle hatıra fotoğrafı çektirip, anı defterini imzaladı.

Bölgedeki bazı belediye başkanlarıyla fotoğraf çektirdiği sırada Bartın'ın Amasra İlçesi Belediye Başkanı Emin Timur'un kenarda kaldığını gören Baykal, ''Sok kafanı'' diye espri yaptı.

Zonguldak Belediye Başkanı Eşref'ten belediye ile ilgili bilgi alan Baykal, başkanın belediyenin borcundan bahsetmesi üzerine, bu konuların sürekli gündeme getirilmemesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*