Baykal: Irak'ta alarm zilleri çalıyor

  • Giriş : 30.01.2007 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Irak'ta alarm zillerinin çalmaya başladığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Baykal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, enerji konusunda birçok alanda araştırma soruşturma önergeleri verdiklerini belirterek, konunun yargıya intikal ettiğini, bunu da kendilerinin sağladığını belirtti.

Köprü ve otoyol zamları konusunda vatandaşın ezilmesini önlemeye çalıştıklarını kaydeden Baykal, "Bunu kararlılıkta sürdürdük bundan sonra da sürdüreceğimizi herkesin bilmesini istiyorum" diye konuştu. Baykal konuşmasında, Maliye Bakanlığı'nda son yaşanan olaylara da değindi. Maliye Bakanlığı'nın bir açıklama yaparak, 'içimizde köstebekler' var dediğini belirten CHP Lideri, "Niye birden bire Maliye Bakanlığı böyle bir açıklama yapmayı hissetti?" diye sordu.

Baykal, dış politika ile ilgili görüşlerini aktarırken de Kuzey Irak'ta yeni bir gelişmenin kendini gösterdiğini söyledi. Kuzey Irak'ta yeni bir tablonun ortaya çıktığını, Irak yöneticilerinin Türkiye'nin muhatabanın K.Irak'taki yerel yetkililer olduğunu söylediğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Bu Kuzey Irak'taki siyasi oluşumu giderek bir devlet konusunda tanıtmaya yönelik, Türkiye'nin tanımasını sağlamaya yönelik çabaların bir parçası. Bu tablo karşısında hükümet gerekli açıklamaları yaptı. Ama konunun henüz nasıl çözüleceğine ilişkin bir şey ortaya çıkmış değil. Bu dayatmaya Türkiye'nin kesinlikle boyun eğmeyeceğini, bu konuda kararlı ve tutarlı tavrın mutlaka sergilenmesi ve sürdürülmesi gerektiğini belirtmek istiyorum. Irak'ı parçalama oyununa Türkiye de alet edilmek istenecektir. Kesinlikle böyle bir oyuna gelmemeliyiz. Bu olay sisayasallaştırılmadan küçük oyunlara alet edilmeden çözülmelidir. Hükümeti bu noktada dikkatli olmaya çağırıyoruz. Irak'ta artık menteşeler gevşemeye başladı. Irak'ta alarm zilleri çalıyor bir süreden beri. Bu onun yeni görüntüsüdür" dedi.

Hükümetin daha etkin olmasını isteyen CHP Lideri, hükümetin Irak'ta başka bir muhatabı kabul edemeyeceğini belirtirken, "Hükümet bu noktada teslim olursa Türkiye'de yer yerinden oynar. Daha ortada fazla bir şey yok. Ama olayın ciddiyetinin kavramasını istiyorum" diye konuştu.

"KIBRIS'TA İKİ DEVLETLİ ÇÜZÜM KAÇINILMAZ"

Aynı konunun Kıbrıs'ta da yaşandığının altını çizen CHP Lideri, Rum Kesimi'nin Kıbrıs'ta egemenilğini ilan etmek istediğini belirtti. Baykal, "Bizim Kıbrıs politikamız nedir? Kıbrıs'ta ne istiyoruz. Federasyon mu istiyoruz, konfederasyon mu istiyoruz? Yoksa Annan Planı'nın canlandırılmasını mı istiyoruz? Nedir bizim tavrımız? Rumlar'ın tavrı açık. Annan Planı'nı reddediyor. Federasyonu, konfederasyonu reddediyor. Onlar diyor ki burada tek devlet var, biziz, size de azınlık haklarını veririz. Buna karşı Türkiye'nin politikası net ve inandırıcı biçimde ortaya konmalıdır" dedi. "Orada şu anda iki ayrı toplum var, iki ayrı millet var, iki ayrı coğrafya var" diyen Baykal, şöyle konuştu:

"KKTC'ye artık bizim kalıcı, nihai bir çözüm modeli olarak bakmaya başlamamız lazım. Artık şartlar 1974'ten bugüne kadar yaşanan süreç hepimize öğretmiştir ki Kıbrıs'ta, Kıbrıs'ın siyasi bütünlüğü içinde bizim haklarımızı, bekleyişlerimizi güvence altına alacak bir çözüm şansı kalmamıştır. Hele Rumlar AB'ye tam üye olduktan sonra bu anlamını kaybetmiştir. Her geçen gün onların kendi egemenliğini kuzeye dayatmakta olduğunu göstermektedir. Kıbrıs'ın artık iki ayrı oluşumun bir arada barış içinde yaşadığı bir noktaya gelmesini sağlamak olmalıdır. Kıbrıs'ta çözüm tek devlet olmaktan çıkmıştır, çözüm iki devletli çözümdür, Kıbrıs'ta iki devletli çözüm. Filistin'de iki devletli çözüm gelecek ona karşı çıkmayacaksınız, burada yaşanan gerçek o. Tek devlete dönüştürmeyi başaramamışız. Anan Planı'na 'evet' denilmesine rağmen, artık iki devletli çözüm Kıbrıs için kaçınılmaz hale gelmiştir. Bizim de KKTC'yi ikinci bir devlet olarak Kıbrıs'ta sahiplenmek ve desteklemektir. Ben de ilk kez Kıbrıs'ta iki devletli çözüm deme noktasına gelmiş bulunuyorum. Sorumluluğunu üstlenerek. Tek devlete dayalı çözüm anlayışının olmadığını, ben de çözümün iki devletli Kıbrıs formülünden geçtiğini görüyorum, talep ediyorum".

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious