Baykal: ''İstanbulda öndeyiz''

  • Giriş : 20.10.2006 / 00:00:00

CHP lideri Baykal’ın iddiası: 1989’dan beri ilk kez İstanbul’da birinci partiyiz. İzmir’de açık ara öndeyiz. AKP yüzde 20’lere indi, CHP 20’leri aşıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Baykal yaklaşık 4.5 saat süren sohbette, partisinin seçim öncesi çalışmaları hakkında somut bilgiler verirken, CHP’nin 1989 yılından bu yana İstanbul’da ilk kez birinci parti konumuna yükseldiğini vurguladı. Baykal’ın değerlendirmeleri şöyle:
Anket yaptırmıyoruz ancak değişik kuruluşların çalışmaları bize geliyor. Ben de bunlara kendi gezilerimdeki izlenimlerimi ekleyerek, sonuç çıkarıyorum. Şu anda gördüğüm, AKP’nin yüzde 20’lere indiği, CHP’nin ise yüzde 20’leri aştığıdır. Net oranla İstanbul’da birinci partiyiz. İzmir’de ise açık ara öndeyiz. Seçime yaklaştıkça, özellikle grubundaki iç çekişmeyle AKP’nin çözülme sürecinin hızlanacağını, buna karşılık kimin iktidar olacağının netleşmesiyle bize dönük eğilimin de artacağını düşünüyorum.Bizim ilk icraatımız, ‘dokunma’ olacak. Dokunulmazlıkları kaldırarak, halkımız ile aynı düzeyde olduğumuzu, hukuksal olarak alt-üst ayrımı olmadığını göstereceğiz. Vekillerin maaşlarıyla ilgili AKP’nin en üst düzey yöneticilerinden birisi beni telefonla aradı. ‘Maaşlara zam yapalım’ dedi. AKP’liler odama geldiler, baskı yapmaya çalıştılar. Önlerinde durdum. ‘Milletvekili maaşını arttırmak istiyorsanız arttırın, ben karışmam, sorumluluk size aittir’ dedim.
Toplumsal dönüşümü sağlamak çok zor. Ancak, halka ‘bunlar iyi niyetli, çalmıyorlar, çırpmıyorlar, kaynakları israf etmiyorlar ve ona buna yedirmiyorlar’ mesajının net bir şekilde verilmesi gerekiyor. Yolsuzluğa bulaşan bizden de olsa bacağını cart diye ayırırım.
Partimizi iktidar hedefli olarak yeniden yapılandırıyoruz. Bunun için de bayramdan sonra MYK çalışması ile düğmeye basıyoruz.
İktidarımız, eğer bize bu görev verilirse, Güneydoğu bölgeleri için de önemli atılımların atıldığı dönem olacak. Bu bölgelere gerek ekonomik, gerekse sosyal anlamda büyük hizmetler vereceğiz. Politikamız o eksenli değil, kucaklaşma eksenlidir. Yıllar sonra bunun ne kadar doğru bir politika olduğu ve hem Türklerin, hem Kürtlerin yararına olduğu görülecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious