Baykal: "Kandil senin iktidarında çıktı, hesabını ver"

Baykal:
  • Giriş : 11.03.2008 / 14:40:00
  • Güncelleme : 11.03.2008 / 16:18:55

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin grup toplantısında konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

"Kandil problemi senin döneminde ortaya çıktı. Senden önceki partiler Türkiye'nin terör sorununa karşı üzerlerine düşeni başarıyla yaptılar. Bekaa vadisine yerleşmişti terör örgütü, TC gereken mücadeleyi verdi, Bekaa'dan terör çıktı. Kandil 2002'den sonra ortaya çıktı. Senin iktidarın döneminde Kandil'e yerleşti. Sen kendi hesabını ver, ne millete soruyorsun."

Baykal: Irak'taki terör bitmedikçe Türkiye'deki bitmez

Baykal: Meclis yetki verdi. Hükümet yetki çerçevesinde TSK operasyonlara başladı.

- Daha önce Suriye ile tartışarak, çekişerek bir sonuca bağladı. Suriye terör örgütünü sınırından çıkarmanın daha faydalı olduğunu kabul etti ve gereğini yaptı. Türkiye Suriye ile yakın dostane ilişki içine girdi.

- 2003 yılından sonra terör tekrar tırmanışa geçti. Bunun en önemli sebebi Irak'ta yerleşmiş olması temel sorundur.

- Iraktaki terör bitmedikçe Türkiye'deki terör bitmez.

- İsterdik ki bu konuyu Irak çözsün. Irak terör örgütü olduğunu bile kabul etmiyor.

- Türkiye'nin askeri müdahalesini kabul ediyoruz. PKK'nın ABD'nin düşmanı olduğunu ifade ediyorsunuz. Operasyonun başlamasından 3 gün sonra bitirin bunu diyorsunuz. Bu iş askeri yöntemle olmaz diyalogla olur diyorsunuz. Olur mu olmaz mı bırakın bir deneyelim. Daha denemeye başlamadan siyasi müzakere diyorsunuz. Yani Türkiye'nin askeri operasyonunun amacı benim açımdan, TSK'ya verilen tezkereye oy veren birisi olarak. TSK'nın gücünü kullanarak Irak'taki terör örgütünün tasfiye edilmesini sağlamak. Bu amaçla oy verdik.

- ABD niye bu lafları söylüyor. Hava sahasını açarak, istihbarat vererek, PKK terör örgütüdür diye niye destek vermiş. Sonra niçin biran önce çıkın, siyasi diyaloga geçin diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious