Baykal: Kimse Humeyni'yi seviyorum demesin!

Baykal: Kimse Humeyni'yi seviyorum demesin!.9867
  • Giriş : 18.07.2008 / 23:11:00
  • Güncelleme : 18.07.2008 / 23:13:44

Baykal, ''Kimse, 'Ben Atatürk'ü sevmiyorum, Humeyni'yi seviyorum' diye Türkiye'yi didiklemeye kalkmasın'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Baykal, Bursa'nın merkez Nilüfer Belediyesince yaptırılacak olimpik yüzme tesislerinin temelini attı, Altınşehir Mahallesi'nde yaptırılan ''Gençlik Merkezi'nin açılış törenine katıldı.

CHP lideri, Altınşehir Gençlik Merkezi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin kararını verdiğini ve yolunu seçtiğini, kimsenin Türkiye'nin temelleriyle ilgili kuşkusunun olmaması gerektiğini belirtti.

Türkiye'nin laik ve demokratik bir cumhuriyet olduğunu ve öyle kalacağını ifade eden Baykal, bunu kimsenin tartışmaya açamayacağını kaydederek, şöyle konuştu:

''Kimse 'Türkiye'de Müslümanlara baskı yapılıyor' ya da 'Ben, Atatürk'ü sevmiyorum. Humeyni'yi seviyorum' diye kenarından köşesinden Türkiye'yi didiklemeye kalkmasın. Türkiye, bir Atatürk cumhuriyetidir ve öyle kalmaya devam edecektir. Halkımız, milletimiz inançlarını özgürce yaşayan bir millet. Herkesin dini, inancı, ibadeti özgürce yerine getirilecek. Halkımızın ezici bir çoğunluğu Müslüman. İnançlarıyla iftihar ediyor. Biz de inançlarımız ve milletimizle iftihar ediyoruz. Türkiye, dünyada İslamiyetin en güzel yaşandığı yer. Türkiye, en temiz İslamiyetin yaşandığı yer. Türkiye, en özgür İslamiyetin yaşandığı yer. Bin yıldan beri İslamiyetin içindeyiz, bin yıl daha böyle yaşamaya devam edeceğiz. Kimseden İslamiyet öğrenmeye ihtiyacımız yok. İslamiyetin ne olduğunu biliyoruz. İslamiyet dürüstlük demektir, İslamiyet yalan söylememek demektir, İslamiyet yetim hakkı yememek demektir, İslamiyet, helali haramı bilmek demektir, İslamiyet söz verip dönmemek demektir, dürüst ve namuslu bir anlayış içinde bütün yaşamını yönlendirebilmek demektir. Bu konuda milletimizin kimseden ders almaya ihtiyacı yok. Millet malına gözünü dikenlerden, kamu kaynaklarını kendisinin, yakınlarının çoluk çocuğunun çıkarı için kullananlardan İslamiyet dersi almaya bu milletin ihtiyacı yoktur. Dinimizle, devletimizle iftihar ediyoruz, Peygamberimizle iftihar ediyoruz, Mustafa Kemal Atatürk ile iftihar ediyoruz.''

Hizmete açılan bu tesislerde çocukların bu zihniyet ve anlayışla yetiştirileceğini dile getiren Baykal, bu tür tesislerde bölücülük, ayrımcılık, dışlayıcılık olmayacağını, insanların ''bizden olanlar, olmayanlar'', ''dindar olanlar, olmayanlar'', ''bizim tarikattan olanlar, olmayanlar'' diye bölünmeyeceğini söyledi.

Baykal, böyle tesislerde kardeşlik, dostluk, sevgi, birlik ve bütünlüğün hakim olacağını ifade ederek, ''Bu umutlar içindeyim. Bu nitelikte açılan her tesis, Türkiye'nin geleceğini daha da güvence altına alıyor. Hepimiz bundan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Burada kadınıyla erkeğiyle sevgi ve dayanışma içinde bir aradayız. Bunu kimsenin bozmasına izin vermeyeceğiz. Bu beraberliğimizi koruyacağız. Dünyaya bu niteliğimizle örnek olmaya devam edeceğiz. Buna inanıyorum. Bu doğrultuda çalışan herkese şükranlarımını sunuyorum'' diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Baykal, daha sonra hizmete açtığı tesisi gezdi, eğitim gören çocuklarla sohbet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*