Baykal: Köşk seçiminde kriz çıkmaz

Baykal: Köşk seçiminde kriz çıkmaz.8540
  • Giriş : 23.06.2007 / 08:20:00

Liderler Zirvesi programının dün akşamki konuğu Deniz Baykal'dı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 22 Temmuz'dan sonra cumhurbaşkanlığı seçimi krizinin yaşanacağına ilişkin görüşüne katılmayan CHP lideri, Köşk seçiminde 'uzlaşma' şartını tekrarladı. Erdoğan'ın sözlerini tehdit olarak değerlendirirken, "Uzlaşma zorunludur. Önümüzdeki dönemde nasıl uzlaşacağız göreceğiz. Siyasetçinin görevi kriz çıkarmamaktır. Biz 367'den fazla vekille çıkalım, diğer partileri ziyaret edip onların anlayışını alacağız." dedi. 22 Temmuz sonrasında oluşacak Parlamento'ya ilişkin görüşlerini de anlatan Baykal, "3 ya da daha fazla parti olabilir." tahmininde bulundu. CHP lideri şöyle devam etti: "Bağımsızlar bir ölçüde gelecektir. AKP destek kaybediyor. Milletvekili sayısı ciddi ölçüde azalıyor. CHP'de ilerleme görüyorum. MHP'nin barajın üstüne çıkabileceği görülüyor. AKP'nin muhalefete düşme olasılığı yüksek. Artık durum değişiyor, herkesin kendisini buna hazırlaması gerekir. Biz de belki milletvekili sayımızı koruyamayacağız."

Baykal, dün akşam CNN Türk'te Ahmet Hakan Coşkun'un sunduğu 'Liderler Zirvesi' programında Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ergun Babahan ve CNN Türk yöneticisi Taha Akyol'un sorularını cevapladı. Baykal'a programın başında Başbakan Erdoğan'ın Batman'da söylediği "Türkiye, cumhurbaşkanlığı seçimi krizi ile karşı karşıya." sözü hatırlatıldı. CHP lideri, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçim sürecini yönetemediğini iddia ederken, uzlaşmanın zorunlu olduğuna işaret etti. Baykal, "Cumhurbaşkanı, 72 milyonun cumhurbaşkanıdır. Ben istediğimi dayatırım deme hakkı yok. Bunda da gocunacak bir şey yok." dedi.

22 Temmuz'daki seçimleri değerlendiren Deniz Baykal'a göre Meclis'e '3 ya da daha fazla parti' girebilir. Baykal'a göre MHP barajı aşacak, AK Parti ise muhalefete düşecek. Baykal, MHP ile koalisyon kurabilir misiniz?" sorusunu cevaplandırırken Başbakan Erdoğan'ın Meclis'e bağımsız vekillerle girmek isteyen DTP'ye ilişkin sözlerini hatırlattı. Baykal, bu konuda şu görüşü dile getirdi: "Tek başımıza iktidar için çalışıyoruz. Her siyasi parti genel başkanı bunu söyler. Erdoğan, 'DTP ile koalisyon kurarım' dedi. Başbakan'ın DTP ile Hak ve Özgürlükler Hareketi arasında paralellik kurması da bir talihsizlik. Etnik, din, mezhep temelinde siyaseti yanlış buluyorum. Çünkü etnisite temelinde fikir olmaz. Etnik kökene saygı duyuyorum, her etnik kökenin temsiline saygı duyuyorum. Herkes o yolun çıkmaz yol olacağını gösterecek. Sakın hata yapmayın, Filistin, Irak ne halde? O ayrışma sonunda buraya gelir. Kimse bundan demokratik bir gelişme beklemesin. Terörü mutlaka reddedeceksiniz."

AB'ye destek çok azaldı

Baykal, CHP'nin seçim bildirgesinde Avrupa Birliği'ne (AB) sadece üç paragraf ayırmasına yönelik eleştirilere de cevap verdi. AB konusunda olumlu konuşmak istediklerini ifade eden Baykal, AB'den gelen olumsuz yaklaşımlar sebebiyle bunu pek yapamadıklarını kaydetti. Baykal, "Olumlu konuşmak isteyince uzun olamadı. Arzumuzu ifade etmekle yetindik. Türkiye'de AB'ye tepkinin yükseldiği doğru. Eskiden yüzde 80'lerde iken AB'ye destek, artık çok azaldı." ifadelerini kullandı.

Günay ve Özdalga'ya şaşırdım

CHP lideri Baykal, eski yol arkadaşları Haluk Özdalga ile Ertuğrul Günay'ın AK Parti'ye katılmasına şaşırdığını söyledi. Baykal, "Şaşırmadım dersem, tanıdığım kimliklerine haksızlık etmiş olurum. Şaşırdım..." Baykal, Günay ve Özdalga'nın "milletvekili olmak için AK Parti'ye gittiğini" savunurken, partisinin sağ kökenli adaylarından İlhan Kesici'yi ise böyle görmediğini aktardı.

'Mazotta kopya çekmedik'

"Mazot konusunu 2005 yılında yayınladığımız Tarım Gerçeği raporumuzda bu taahhütlerimizi ifade ediyoruz. Tarımda kullanılan mazotla ilgili ÖTV'yi kaldıracağımızı söylüyoruz. Tarım Raporu'nda, 'çiftçinin kullandığı mazottan ÖTV almayacağız' dedik. ÖTV alınmazsa mazot 1 lira 25 kuruş oluyor. Biz kimseden kopya çekmedik. Söz konusu olan mazotu indirmek değildir. Çiftçinin kullandığı mazottan ÖTV almamaktır. Diğerleri için geçerli değil. Binek otomobillerden ÖTV alacağız. Dünyanın pek çok ülkesinde çiftçi mazotuyla ilgili özel bir uygulama yapılmıştır. Hava işletmeciliğinde, yat işletmeciliğinde özel bir sistem var. Kullanılan mazotun 2,5 milyon tonu tarım amaçlı olarak kullanılıyor. KDV'yi alacağız; ancak ÖTV'yi almayacağız.

Türk ekonomisinin yarısı kayıt dışı. Bunları kayıtlı ekonomi haline getirmek için çaba sarf etmek lazım. İmar değişikliklerinden doğan rantın kişilerin değil, devletin kasasına girmesinin sağlanması lazım. Bunlar bütçeye ciddi bir kaynak oluşturur."

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious