Baykal; 'Kritik süreçte üzerimize düşeni yapacağız'

  • Giriş : 16.05.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AK Parti'nin kendi zihniyetinde bir Cumhurbaşkanını tek başına seçmeye çalışması halinde sine-i millete dönebileceklerini ima etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhurbaşkanlığı'nın Anayasal düzenin etkili, tutarlı şekilde işlemesinden sorumlu olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı'nın Anayasa'yı koruyan, sahiplenen ve işletilmesini sağlayan bir kişi olması gerektiğini kaydetti. AK Parti'nin Anayasa ile bir doku uyuşmazlığı içinde olduğunu savunan Deniz Baykal, "Şimdi Anayasa'ya inanmayan, Anayasa'nın tersini düşünen bir zihniyetin Cumhurbaşkanlığına gelmesi halinde, Anayasa'ya, hukuka, istikrara, barışa, huzura ne olur? Böyle bir soru yok mu? Anayasa'ya inanmayanların Cumhurbaşkanı olma hakkı yoktur" diye konuştu.

Deniz Baykal, AK Parti'nin istediği kişiyi Cumhurbaşkanı seçme anlayışının Türkiye'yi sıkıntıya sokacağını, bunun ülkeyi gereceğini ileri sürerek, bu konuda bir barış ve uzlaşmaya ihtiyaç olduğunu kaydetti. Toplumun bu konuda bir direnç göstermesi gerektiğini dile getiren Baykal, "Cumhuriyeti sahiplenme iradesi toplumda vardır. Başka hiçbir kurumun bu konuda görevli olması düşünülemez. Umudumuz halktır" şeklinde konuştu.

Baykal, bu süreçte üzerlerine düşen görevi yapacaklarını ifade ederek, "Şimdi anlatıyoruz. anlatacağız, kritik noktaya geldiğimiz zamanda ne görev düşüyorsa onu yapacağız. Kimsenin endişesi olmasın" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious