Baykal: Kuzey Irak terör ihraç eden bölge haline gelmiştir!

Baykal: Kuzey Irak terör ihraç eden bölge haline gelmiştir!.10050
  • Giriş : 29.06.2007 / 08:53:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''kuzey Irak'ın terör ihraç eden bir bölge haline getirildiğini'' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sosyalist Enternasyonal başkanlık divanının üye parti liderleri onuruna verdiği resmi yemekte konuşan Baykal, Irak'taki terör tehditine dikkat çekerek, ''Teröre destek verilmesinin kabul edilemeyeceğini'' kaydetti.

      Teröre destek verilmesinin BM kararlarına aykırı olduğunu anımsatan Baykal, ''Destek alan terörist örgütlerin hem Irak'ın hem de Tükiye'nin güvenliğine büyük tehdit oluşturduğunu'' söyledi.

      Kuzey Irak'ta başta PKK olmak üzere çeşitli terörist örgütlerin barındığına işaret eden Baykal, isim vermeden Celal Talabani ve Mesut Barzani'yi kastederek ''bölgedeki bazı siyasi liderlerin terörü meşrulaştırmaya çalıştıklarını, bunun daha da tehlikeli olduğunu'' bildirdi.

      CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Sosyalist Enternasyonal konsey toplantısının yarınki oturumunda yapacağı konuşmada da ''Irak'taki gelişmeleri ele alacağı'' ve ''Irak'ta giderek tırmanmakta olan terör tehditine dikkat çekeceği'' bildirildi.

      Sosyalist Enternasyonal başkan yardımcısı da olan Baykal'ın, kuzey Irak'taki terör tehditine dikkat çektiği konuşmasını resmi yemeğe Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri sıfatıyla katılan Celal Talabani de dinledi.
      Resmi yemek basına kapalı olarak gerçekleşti. Baykal'ın konuşma metni ve konuşmanın ardından soru-cevap şeklinde yapılan tartışma hakkında açıklama yapılmadı.
      Bu arada, resmi yemek öncesi verilen ve basın mensuplarının da hazır bulunduğu kısa resepsiyonda Baykal, Lübnan Dürzi toplumu lideri Velid Canbolat, Sosyalist Enternasyonal dönem başkanı Yorgo Papandreu ile bir araya geldi ve çeşitli ülkelerin sosyal demokrat parti liderleriyle kısa görüşmeler yaptı.
     
     TALABANİ VE BARZANİ NEDEN DAVET EDİLDİLER?

      Cenevre'de başlayan Sosyalist Enternasyonal konsey toplantısına Iraklı Kürt liderlerden Celal Talabani ve Mesut Barzani'nin hangi kimlikle toplantıya davet edildikleri de merak konusu oldu.
      Gazetecilerin yoğun soruları üzerine Sosyalist Enternasyonal yetkilileri, çatışma bölgelerindeki siyasi liderlerin toplantılara konuşmacı olarak davet edildiklerini Celal Talabani ve Mesut Barzani'nin de Irak'taki gelişmelerle ilgili bilgi vermek üzere davet edildiklerini belirttiler.
      Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) aynı zamanda Sosyalist Enternasyonalde gözlemci olarak temsil ediliyor.
      IKDP lideri Mesut Barzani'nin toplantının ilgili oturumlarında kuzey Irak'taki gelişmeleri anlatmak ve katılımcıların sorularını yanıtlamak üzere davet edildiği bildirildi.
      Başkanlık divanının üye parti liderleri onuruna verdiği resmi yemeğe Talabani katılırken, Barzani'nin davet edilmediği görüldü.
      Sosyalist Enternasyonal toplantısının gündeminde İsrail-Filistin anlaşmazlığı, Lübnan ve Irak gibi çatışma bölgeleri ile batı Balkanlardaki gelişmeler ilk sırada yer alıyor.
      Toplantının 30 Haziran cumartesi günü sona ermesi öngörülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious