Baykal: "Kuzey Irak'ın yaptığı Türkiye'ye ihanettir"

Baykal:
  • Giriş : 23.10.2007 / 17:00:00
  • Güncelleme : 23.10.2007 / 17:29:51

Baykal bunun, bir terör olayı değil, Türkiye'ye yönelik örtülü bir savaş olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin bu konuda milli bir politikaya ihtiyacı var" dedi. CHP TBMM grup toplantısında, hükümetin terörle mücadele politikasını eleştiren Baykal, terörün tahammül edilemez bir boyutta yükseldiğini, Türkiye'nin milli mücadele tarihinden bu yana karşı karşıya kaldığı en ciddi tehditle bugün boğuşma durumunda olduğunun artık görülmesi gerektiğini söyledi.
AA-Baykal, Hakkari'de 12 askeri şehit eden teröristlerin Kuzey Irak'tan geldiğini, 8 askeri de alıp Kuzey Irak'a götürdüklerini ifade ederek, "Kimlerin götürdüğü belli, götürenlerin kimlerin himayesinde olduğu belli. Onlara kimlerin destek olduğu belli" dedi.

"Ciddi ülkeler, vatandaşlarına terör saldırıları düzenlenmesine izin vermezler" diyen Baykal, "Türkiye, yol geçen hanına döndü" ifadesini kullandı.

Erdoğan'ın "Teröristlere parlamentoya girin, orada siyaset yapın" dediğini, bunun terör karşısında aciz bir tavrı ortaya koyan politika olduğunu öne süren Baykal, "Bu, terör karşısında mücadeleyi değil, terörle uzlaşmayı öngören bir politikadır. Bu uzlaşmanın bedeli, Türkiye Cumhuriyetinin ulusal bütünlüğüdür" diye konuştu.

Son dönemde yoğunlaşan terör saldırıları karşısında, yeni politika arayışına girilmesi gerektiği yönünde Hükümette yeni bir anlayışın ortaya çıkmasını umut ettiğini, ancak bunun hiçbir işaretinin olmadığını savunan Baykal, terörün kaynağının kurutulması ve teröristlere destek verilmesini caydırarak bir anlayışın ortaya konulması gerektiğini söyledi.

"Kuzey Irak'taki insanlarla hiçbir problemimiz yok. Onlar bizim kardeşlerimiz" diyen Baykal, "Peki Kuzey Irak, bize karşı bu anlayışın hak ettiği davranışı sergilemiş midir? Kuzey Irak, Türkiye karşı saldırıların karargahı haline gelmiş. PKK'nın büroları orada. Böyle kardeşlik olur mu?" diye konuştu.

Türkiye'nin bu manzara karşısında ne yaptığını soran Baykal, şöyle konuştu:

"Bunu kabul edemeyeceğimizi ortaya koymak zorundayız. Bunu çok açık, net bir şekilde söylemeyiz. Kuzey Irak'a demeliyiz ki 'ya PKK ya Türkiye. kararını al.' Hem PKK hem Türkiye. 'Ya komşu olursun ya da hedef olursun.' Bu hepimizin ortak anlayışı."

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "3-4 gün müsaade edin" dediğini ifade eden Baykal, "Başbakan, '4 yıldır müsaade ediyoruz. Hala ne istiyorsunuz?' deme gereği duymuyor mu?" diye sordu.

Baykal, Irak konusunda 2003'te iki ayrı tezkere çıktığını, bunun, üçüncü tezkere olduğunu anımsatarak, "Hükümetin çantasında 3 tane tezkere var. Eğer bu tezkerenin de gereği yapılmazsa, bu hükümet tezkere koleksiyonculuğu yapan hükümet haline gelir" dedi. 

Türkiye'ye karşı savaşanların bulunduğunu ancak Türkiye'nin cevap verme noktasına gelmediğini kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Bedel ödemekten" söz ettiğini kaydeden Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yeter artık ödediğimiz bedel, bırak biraz da onlar bedel ödesinler. Onlara bedel ödetmenin yolunu ara. Güç eğer hiç kullanılamayacaksa yok demektir.Bugünler için değilse, hangi günler için Ortadoğu ve dünyanın en güçlü ordularından birisini geliştiriyoruz? Türkiye'nin saygınlığı, gücü, etkinliği, caydırıcılığı erozyona uğramaktadır."

Baykal, Türkiye'nin terör karşısında etkili bir uygulamaya girmesinin kaçınılmaz olduğunu vurgulayarak, muhalefet olarak, iktidarı, kaçtığı yere kadar kovalayacaklarını söyledi.

"Teröristi, terörü sevmiyoruz, bütün vatandaşlarımızı seviyoruz. Biz Kürtleri seviyoruz, teröristleri sevmiyoruz" diyen Baykal, Kürtlerin de toplumun diğer kesimleri gibi, devletin öz unsurları, temel dayanakları, eşit hak sahibi, kurucu unsurları olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious