Baykal MHP'ye saldırdı

Baykal MHP'ye saldırdı .10357
  • Giriş : 23.08.2007 / 08:23:00

CHP lideri, Baykal bu kez eleştiri oklarını MHP'ye çevirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

367 tartışmasıyla Köşk seçim sürecini kilitleyen CHP lideri, AK Parti'nin ardından bu kez eleştiri oklarını MHP'ye çevirdi. Baykal, Bahçeli’ye “O ip, Gül'ün kuyudan çıkarılması için atıldı” dedi.

MHP'nin cumhurbaşkanlığı Genel Kurulu'na katılmasını sert bir dille eleştiren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Meydanlarda ip atıldı. Biz sandık ki o ip Öcalan'ın idamı için atıldı. Ancak bugün görüyoruz ki o ip Abdullah Gül'ü kuyudan çıkarmak için atılmış bir iptir" dedi. NTV'de katıldığı programda, Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin MHP'nin izlediği politikayı eleştiren Baykal, "Sakıncalı ama gelsin. Bu olmaz. Bu olursa da daha çok oy alırım, daha çok oy da almazsın" anlayışına tepki gösterdi.

SAKINCALI İSE GEREĞİNİ YAP

MHP lideri Bahçeli'ye seslenen Baykal, "Eğer sakıncalı ise gereğini yap. Eğer sakıncalı değilse bir takım insanları aldatma. Onlar sen sakıncalı dediğin zaman 'bu sakıncalı olduğunu görüyor, onun gereğini yapacak' diye sana oy veriyorlar. Oyu alıyorsun ama gereğini yapmıyorsun" dedi. Gül'ün devlete mi, dinci kesime mi takiye yaptığının belli olmadığını belirterek, "Bilemediğim birini Cumhurbaşkanı olarak düşünemem'' diyen Baykal, Bahçeli'nin bir miting sırasında ip attığını hatırlatarak Baykal, "Meydanlarda ip atıldı. İp atıldığı zaman herkes zannetti ki bu ip, terörist başının idamı için atılmıştır. Şimdi ortaya çıkıyor ki bu Abdullah Gül'ün kuyudan çıkarılması için atılmış bir iptir" diye konuştu.

POLEMİK ARAYIŞINDA DEĞİLİM

Cumhurbaşkanı seçimi için DSP'nin aday göstermesi ve Genel Kurul'a girmesini değerlendiren Baykal, polemik arayışı içinde olmadığını belirterek, Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda her siyasi partinin kendi anlayışı ve düşüncesi doğrultusunda karar aldığını ifade etti. DSP'nin ayrı bir parti olduğuna işaret eden Baykal, DSP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli'nin CHP'ye yönelik eleştirilerini de şöyle yanıtladı:

BEN İŞİN ÖZÜYLE MEŞGULÜM

"Kendi anlayışları doğrultusunda politikalarını uyguladılar. Bu onların bileceği iştir. Ben, CHP'nin bu konuda izlediği tavrın çok doğru, çok önemli olduğundan hiç kuşku duymuyorum. Tabi isterdim ki bu tavır başka siyasi partiler tarafından da benimsensin. Gül'e yönelik eleştiri konusunda kimse CHP ve Deniz Baykal'a yarışma konumunda değildir. Biz bu konuda görevimizi yaptık, görevini yapmayanlar bunu değerlendirsinler. Değerli arkadaşımız eğer, Gül'ün eleştirilmesi gerektiğini düşünüyorsa onun cumhurbaşkanlığının önünü açmama konusunda gerekli tavrı takınmaları ihtiyacını da herhalde gözden kaçırmayacaklardır. Ben bunlarla meşgul değilim, işin özüyle meşgulüm."

SUÇLAMA DEĞİL TESPİT YAPTIM

''MHP'ye yönelik suçlamaları, DSP'ye yönelik eleştirileri olduğunun'' belirtilmesi üzerine ise Baykal, ''DSP'ye ilişkin suçlamaları değil, tespitleri olduğunu'' kaydetti. ''Bundan sonraki süreçte DSP ile bir işbirliğinin söz konusu olup olmayacağının'' sorulmasına karşılık da Baykal, Türkiye'nin içinde bulunduğu şartların, işbirliğini gerektiren ciddiyette olduğunu ifade etti.

MHP BİR DAHA DÜŞÜNSÜN

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül'ün ilk turda sadece AK Parti'den oy aldığını belirterek, MHP'ye Genel Kurul'a katılmamaları yönünde çağrı yaptı. MHP'nin Genel Kurul'a katılmasının Gül'e destek amaçlı olması durumunda izah edilebileceğine vurgu yapan Öymen şöyle dedi: "Ama onu desteklemediğini MHP sözcüleri çeşitli vesilelerle açıkladılar. Sayın Gül'ün, Cumhuriyet değerlerine karşı tutumunu dile getirdiler. O zaman oylamalara katılarak niçin onun seçimine olanak sağlayacak yolu açıyorsunuz? MHP eğer cumaya kadar yeni bir değerlendirme yapıp da ‘Gül'ün seçilmesine aracı olmak istemiyoruz' derse, Türkiye'de çok şey değişecek. Öyle bir durumda DSP'nin de yeni bir değerlendirme yapacağı ihtimalini kuvvetli görüyoruz.."

BEN HALA BEKLİYORUM

CHP'nin tarihi bir sorumluluk yaptığını ifade eden Baykal, Gül'ün son dönemde yaptığı açıklamaları da değerlendirdi. Baykal, "Bu sözleri söylemiş ve daha sonra da 'Anayasa kılavuzum olacak' diyen bir insan hakkında her şey söylenebilir de, 'özü sözü birdir' denemez. O zamanlar samimi konuştu arkadaşımız, şimdi de samimiyetle böyle düşünüyor. Onu aştık diyebilir. Eğer öyleyse bunu söylesinler anlayalım. Bunu söyleyecek insanların, 'Bunlar bizim çocukluk hastalıklarımız, bunları o zaman söyledik, bunlar ciddi şeyler değil demesi lazım' denebiliyor mu?" dedi.

BAŞBAKAN GELMEDİ

CHP lideri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Bekir Coşkun'a dönük sarf ettiği "Bu ülkeyi terk etsin" ifadelerini ağır sözlerle eleştirdi. Baykal, "Erdoğan sözleri patolojiktir. Bu sözlerin altında demokrasi duygusu yatmıyor. Bu bir şımarma halidir, haddini bilmeme halidir" diye konuştu. Başbakan'ın tavrının AK Parti iktidarının "samimiyetsiz" olduğunu gösterdiğini ifade eden Baykal, "Başbakan bu konuda da diğer konularda da samimiyetsizlik örneği göstermiştir. Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili 'uzlaşacağım' dedi. Beni seçimlerin hemen sonrasında arayarak geleceğini ifade etti. Ben hâlâ bekliyorum. Başbakan gelmedi. Uzlaşma görüşmeleri adı altında 'halkla ilişkiler' gibi görüşmeler yaptılar. Bu da kabul edilemezdi" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious