Baykal 'ne diyor'

  • Giriş : 19.06.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'de önümüzdeki yılın yeni siyasi oluşumlara yol açabileceği konusunu gündeme getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Baykal, İtalya Uluslararası Ticaret ve AB Politikaları'ndan sorumlu Bakanı Emma Bonino ile CHP Genel Merkezi'nde yaklaşık 1 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. İkili görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi. Baykal, toplantı sırasında konuk bakan ile iç politika ve Türkiye'de gelecek yıl oluşabilecek yeni siyasi oluşumlar konusunda görüştüklerini söyledi fakat, toplantı sonrası konuk bakan ile böyle bir konuyu ele almadıklarını dile getirdi.

Baykal, konuşmasında Bonino ile Türkiye'nin AB sürecindeki son gelişmeler ve sorunlar konusunda görüş alış-verişinde bulunduklarını belirtti. İtalya'daki yeni hükümetin Türkiye'ye AB konusunda destek vermeyi sürdürmesini umduğunu kaydeden Baykal, İtalyan Bakan ile iç politikayı da ele aldıklarını kaydetti.

'YENİ SİYASİ OLUŞUMLAR TÜRKİYE GÜNDEMİ'NDE VAR MI BİLMİYORUM'

Baykal, Bonino ile görüşmesine atfen, ''İç politika gelişmeleri ve önümüzdeki yılın yol açabileceği yeni siyasi oluşumlar konusuna da sayın bakan ilgi gösterdi. Bu konuda da anlayışlarımı kendisine anlattım'' diye konuştu. Baykal, Bonino'nun salondan ayrılmasının ardından ise 'Konuk Bakan muhtemel yeni siyasi oluşumlar konusundaki görüşlerinizi nasıl değerlendirdi' şeklindeki soruya ''Siyasi oluşum falan konuşmadık'' diyerek ilginç bir yanıt verdi. Muhabirin az önceki konuşmalarını hatırlatması esnasında konuşmasına devam eden Baykal, ''Türkiye-İtalya ilişkilerinde böyle bir gündem maddesi yok. Türkiye'de var mı onu da bilmiyorum Ama bugün ki görüşmemizde böyle bir konu en esnek anlayışla en dolaylı bağlantı ilkeyle dahi olsa görüşülmedi'' diye konuştu.

İtalya'da sol partilerin ittifak oluşturarak seçimden zaferle çıkmasını Türkiye noktasında değerlendirip değerlendirmedikleri konusundaki soru üzerine ise Baykal, biraz sert ifadeyle, ''Yahu görüşülmedi dedim ya. Bunlar söz konusu değil'' dedi.

Konuk Bakan ise çantasını bırakmadan çıktığı basın toplantısında, İtalya'nın Türkiye'ye AB konusundaki desteğinin devam edeceğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious