Baykal: Öğretmenlik ek iş oldu

Baykal: Öğretmenlik ek iş oldu.18133
  • Giriş : 23.11.2007 / 18:12:00

CHP Lideri Baykal, 24 Kasım öğretmenler günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Eğitime sahip çıkmanın ilk adımının öğretmene sahip çıkmak olduğunu belirten Baykal, eğitim konusunun Türkiye’nin temel konusu olduğunu ifade etti

Eğitimin sadece bir bilgi aktarımı olmadığının altını çizen Baykal, “Anayasamızın ve cumhuriyetimizin temel değerleri etrafında birleşmek, toplumsallaşmak, uluslaşmakta eğitim ile sağlanır. Bugün sürdürülen mevcut eğitim politikası, en büyük tahribatı bu noktalarda yapmakta, cumhuriyetin öğretmenlik modeli tahrip edilerek, toplumsallaşma, uluslaşma yerine, ümmetleşme arayışları sürdürülmektedir. Milli eğitimimizin, öğretmenimizin karşı karşıya olduğu sorunlar da, sıkıntılar da bu anlayıştan, uygulanan yanlış politikalardan kaynaklanmaktadır” dedi.


Eğitimin ihmal edilmesinin çok ağır bedeli bulunduğunun altını çizen Baykal, bu nedenle, eğitim konusuna inançla, içtenlikle ve kararlılıkla sahip çıkılması gerektiğinin altını çizdi. Baykal şunları belirtti:
“Eğitime sahip çıkmanın ilk adımı da öğretmene sahip çıkmaktır, çünkü eğitimin temel unsuru öğretmendir. Kitap önemlidir, bina önemlidir, ders araçları önemlidir. Ama Öğretmen işin özüdür, temelidir. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun temelinde de öğretmenin alın teri, göz nuru vardır. Ne yazık ki günümüzde öğretmenimizle, eğitim politikamızla cumhuriyetimiz arasındaki, devletimiz arasındaki uyumlu ilişki koparılmak istenmektedir.

-FASON UĞRAŞ HALİNE GETİRİLDİ-

Öte yandan, öğretmenlerimizin yüzde 90’ı borca batmıştır, borçla yaşamaktadır. Öğretmenler gününde bir acı gerçeğe daha dikkatinizi çekmek istiyorum: Türkiye’deki öğretmenlerimizin yüzde 23 buçuğu ek iş yapıyor. Bu da göstermektedir ki, verilen maaş öğretmenin ailesini geçindirmesine yetmemektedir. Uygulanan hatalı, eksik, yanlış politikalar sonucu hem öğretmen ek iş yapıyor, hem de öğretmenlik bir kariyer işi olmaktan çıkarılarak, bir ek iş hâline getiriliyor. Türkiye’nin eğitim kurumlarında on binlerce öğretmen açığı varken, yüz binlerce öğretmen adayımız tayin beklerken, öğretmenliği bir kariyer, bir meslek olarak geliştirmeyi reddeden milli eğitim politikası anlayışıyla karşı karşıyayız.
Öğretmenliği bir yan iş, bir ek iş, bir fason uğraş, bir geçici iş, sözleşmeyle zaman zaman yapılabilecek bir iş hâline dönüştürme politikası günümüzde bilinçli olarak uygulanmaktadır. Bu, öğretmenlerimizin moralini bozmakta, eğitim düzenimizi tahrip etmekte ve Türkiye’ye en büyük zararı vermektedir. Ama inanıyorum ki, öğretmenlerimiz her şeye rağmen devletimizin, Laik Cumhuriyetimizin öğretmeni olmaya devam edecekler ve yeni nesil onların eseri olacaktır. Bu inançla öğretmenler gününü kutluyor tüm öğretmenlerimize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious