Baykal; 'Olay siyasal amaçlı bir girişimdir' (2)

  • Giriş : 17.05.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Danıştay 2. Dairesi üyelerine yapılan saldırıyı kınayarak "Türkiye'de siyasal cinayetler döneminin açılıyor olmasından kaygı duyuyorum." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Danıştay 2. Dairesi'nde gerçekleşen saldırıda yaralanan hakimlerin durumları ile ilgili olarak bilgi almak için Hacettepe Hastanesi'ne geldi. Burada bir açıklama yapan Baykal, "Danıştay'ımızın bir dairesinin tüm üyelerine karşı bir toplu katliam girişimi yapılmıştır. Bunun sonucunda 5 kişi yaralanmıştır. Yaralılardan bir hakimin durumunun çok ağır olduğu ifade edilmiştir. Mustafa Yücel Özbilgin ile alakalı olarak ameliyat sürmektedir. Önümüzdeki bir saat içinde konunun netleşmesini bekliyoruz. Kritik bir durum var. Umarım ameliyat başarı ile sonuçlanır. Mustafa Yücel Özbilgin yaşamına kavuşur." dedi.

Olayın bir bireysel hesaplaşma duygusuyla, kişisel bir anlayışla gerçekleştirilmiş bir olay olmadığını belirten Baykal, "Umarım bu tablo Türkiye'nin nereye sürüklenmekte olduğunu henüz görememiş olanlara, görmekte direnenlere bir ders olur, bir uyarı olur." diye konuştu.

Baykal, Türkiye'de siyasal cinayetler döneminin açılıyor olmasından kaygı duyduğunu ifade etti. Bu olayın bir yıldırma teşebbüsü olduğunu savunan Baykal, şunları söyledi: "Yargıçları, hukuku, Anayasa'ya inanan tüm insanları yıldırmak ve teslim alma girişimidir. Bu girişim karşısında gereken duyarlılığı sergilemeyenlerin bir yeni durum değerlendirmesi yapmasına şiddetle ihtiyaç var. Herkes aklını başına almalıdır. Özellikle Türkiye'nin sorumluluğunu taşıyanlar Türkiye'nin bu noktaya gelişine benim de bir katkım oldu mu? diye kendilerini sorgulamalıdırlar. Bu gidiş iyi bir gidiş değildir. Bir an önce bu gidişe son verecek bir silkinmeyi hep beraber gerçekleştirmek zorundayız."

Bu olayda hükümetin bir sorumluluğu olduğunu düşünüyor musunuz? şeklindeki soruya ise Baykal, "Hiç kuşku duymuyorum " diye cevap verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious