Baykal: 'Operasyon mali Şemdinli'

  • Giriş : 26.01.2007 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Maliye Bakanlığı'ndaki ''usulsüz sorgulama'' operasyonuyla ilgili olarak, ''Bu bir mali Şemdinli dosyasıdır'' yorumunu yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP lideri Baykal, bir grup gazeteciyle sohbeti sırasında Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu'nun aralarında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve kendisinin de bulunduğu bazı devlet görevlileri ve siyasilerin mal varlığının ''kanun dışı'' şekilde sorgulandığına ilişkin raporuyla ilgili soruları yanıtladı.

Baykal ''Şimdi birilerini görevden almak istiyorlar. Görevden alırken 'Başbakan'ın, Genelkurmay Başkanı'nın bilgilerine girildi' diye bir sürü şey ortaya atıyorlar. Tutar tarafı yok bu tartışmanın" dedi.

Deniz Baykal, iki CHP milletvekilinin Maliye Bakanı Unakıtan'a yönelik ''vergi kaçırma'' iddiasıyla bakanlık Teftiş Kurulu'na başvurmasının ardından, Maliye içinde ''büyük bir panik yaşandığını ve telaşla olayı genişletme ihtiyacı içine girildiğini'' öne sürdü.

El Kadı soruşturmasına vurgu

Baykal, Maliye Bakanlığı'ndan yapılan son açıklamada, BM'nin terör örgütlerine para aktaran isimler arasında saydığı Yasin El Kadı ile ilgili olarak soruşturma yaparken görev yeri değiştirilen Maliye Müfettişi Hamza Kaçar'ın bu soruşturma nedeniyle görevden el çektirildiğinin ifade edildiğini belirterek, ''Ancak arkadaşlarımız el çektirme yazısını gördüler. O yazıda hiç böyle bir şey yok. O, daha önceki El Kaide soruşturmasıyla ilgili” dedi.

“Bu bir mali Şemdinli dosyasıdır” diyen Baykal, “Oradaki tertip şimdi burada da yapılmaya çalışıyor. Gerçekler ortaya çıkacaktır. Arkasında duracağız, bu konuyu sonuna kadar izleyeceğiz'' sözlerini kullandı.

Devlette 'usulsüz sorgulama' depremi

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın Bilgi İşlem Merkezi'ne giren kişilerin, 'kanun dışı' şekilde bazı devlet görevlileri ile siyasilerin malvarlığı ve vergi bilgilerini sorguladığı ortaya çıkarıldı.

Maliye Bakanlığı da, 24 Ocak'ta yaptığı açıklamada, Vergi Daireleri Otomasyon Projesi (VEDOP) kapsamında yer alan bilgilerin, 'görevlendirme olmaksızın sorgulanarak üçüncü şahıslara aktarıldığını' bildirdi.

Yapılan inceleme sonucunda Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu'nun yanı sıra 70 ildeki çeşitli vergi dairelerinden söz konusu kişilerin bilgilerine defalarca girildiği ve haklarında malvarlığı ve vergi sorgulaması yapıldığı saptandı.

En fazla sorgulama yapılan kişiler arasında Başbakan Erdoğan da yer alırken, sadece Cumhurbaşkanı için 50 defa sisteme girildiği anlaşıldı.

Maliye Bakanlığı, bu aşamada, bir merkezi denetim elemanı, iki vergi dairesi müdürü ve bir vergi dairesi müdür yardımcısı ile bir bilgisayar programcısının, 23 Ocak 2007 itibariyle görevlerinden uzaklaştırıldığını açıkladı.

Maliye Bakanlığı'nda 'Temiz Eller Operasyonu' olarak da adlandırılan soruşturma, CHP milletvekilleri Kemal Kılıçdaroğlu ile Atilla Kart'ın Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ı da vergi kaçırdığı gerekçesiyle itham ettikleri, BEM Dış Ticaret A.Ş. için Maliye Bakanlığı'na verdikleri ihbar dilekçesi üzerine başlatılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious