Baykal: ''Öyle anlaşılıyor ki Türkiye laiklikten sıkıldı"

Baykal: ''Öyle anlaşılıyor ki Türkiye laiklikten sıkıldı
  • Giriş : 24.01.2008 / 05:16:00
  • Güncelleme : 24.01.2008 / 00:22:56

CHP lideri Baykal, yeni anayasa ve türban kaygılarının ardında rejime yönelik arayışların yattığını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dün, CNN TÜRK'te yayınlanan Ankara Kulisi programında Fikret Bila ve Murat Yetkin'in sorularını yanıtlayan CHP lideri, "Türkiye'nin gitmekte olduğu istikametin görülmediği"ni vurguladı.

"Laiklik kaldırılır diyen Başbakan'ın kendisi değil mi?" diyen soran CHP lideri, "Bu gidişin altında neyin yattığını, niçin yapıldığını nasıl görmezden geliriz?" diye konuştu.

Deniz Baykal, "Yeni bir devlet kurma yolundalar. O yüzden Anayasa'da deişikliğe gidiyorlar. Yeni bir anayasa yaparsanız artık kimsenin "elini kolu"nu bağlayacak maddeler olmayan bir anayasa olacak. Bundan sonra tutamazsınız onları" ifadesini kullandı.

Baykal, Fikret Bila'nın "Yani Türkiye din devletine doğru mu gidiyor?" şeklindeki sorusu üzerine, "Bunu görmeyenlere hayranım. Bunu nasıl görmüyorlar? Bunu insanlar nasıl görmezler? Nasıl hala birbirimizi avutmaya çalışırız. Gidiş belli" dedi.

Baykal, bir başka soru üzerine, bir süre sonra sokakta başı açık dolaşmanın güç olmaya başlayacağını, ülkeyi yönetenlerin atacağı adımlarda ülkenin 20 yıl sonra nasıl bir noktaya geleceğini düşünmesi gerektiğini söyledi.

Baykal, "Öyle anlaşılıyor ki, Türkiye laiklikten sıkıldı. İktidardakiler laiklikten sıkılmışlar, bunalmıştır. Bir arayış var. Bu arayış iyi midir, kötü müdür? Böyle bir sürecin içinden geçiyoruz. Bütün bunların gereksiz, yanlış ve sakıncalı olduğuna inanıyorum. Bunlar Türkiye'nin gerçek meselesi değildir" ifadesini kullandı.

"Kral çıplak..."

"Kralın çıplak olduğunu görüyorum. Türkiye'deki gidişin ne olduğunu görüyorum" diyen CHP lideri, "Herkes şartlara göre ne yapabiliyorsa yapıyor. 5 yıldır anlatıyorum. Şu anda da aynen geçerli olmaya devam ediyor" şeklinde konuştu.

Türban, yeni anayasa gibi konuların Türkiye'nin gerçek sorunları olmadığını söyleyen Baykal, "Yeni anayasa yapalım iddiasıyla aslında yeni bir rejim arıyorsunuz. Laikliğin artık belirleyici olmadığı yeni bir rejim arıyorsunuz" diye konuştu.

Baykal, AKP ve MHP'nin türban yasağını kaldırma konusundaki önerilerinin de Anayasa'nın laiklik ilkesiyle çeliştiğinin altını çizdi. Baykal'a göre, kılık kıyafet serbestisinin Anayasa'da yer alması durumunda laiklik ilkesi ortadan kalkar ve rejim tartışması başlar.

CHP lideri Baykal, "Türban tartışmasının sadece bir grup genç kızın üniversitede okurken, özgür bir biçimde kıyafetlerini kararlaştırması sorunundan ibaret olmadığı, bunun ötesinde Türkiye'de anayasal sistemin geleceği ile ilgili bir arayışın bir tartışmanın yattığı ortaya çıkmıştır" dedi.

"Yarına da bakmalıyız"

Baykal, "Türkiye'de elbette herkes istediği gibi okuyabilmelidir. Üniversite eğitiminde kılık kıyafete bağlı olmadan özgürce Türkiye'de yaşanabilmelidir. Bunlar temel tercihlerdir. Bundan hiçbir kuşku yok. Buradaki önemli soru şudur: Biz sadece bugüne değil, yarına da bakmalıyız. Ülkeyi yönetenler, ülkenin devlet adamları, politikacıları, ülkenin nasıl bir geleceğe doğru yönlendirilmesi gerektiğini düşünerek davranmalıyız" ifadesini kullandı.

Deniz Baykal, anayasanın bu konuda temel bir çerçeve verdiğini, bu çerçeveyi temel alarak ülkenin geleceğini yönlendirmek gerektiğini ifade etti.

Baykal, "Şimdi anayasa tartışması yapıldı. Çünkü bu konu anayasada bir değişiklikle çözülmek istendi. Engelin anayasadan kaynaklandığı tespit edilmişti. Anayasa Mahkemesi, AİHM, Danıştay kararlarıyla... O zaman bunu aşalım denildi. Bunu aşma çabaları bizi şu noktaya getirdi: Görüldü ki, anayasa bir bütündür, anayasanın sadece bir maddesiyle oynayarak, anayasanın tümünün öngörmediği bir sonucu elde etmek mümkün değildir" dedi.

"Kenarından köşesinden kemirmeyin"

Halka ve siyasetçilere "Olayı ciddi görün" diye seslenen CHP Genel Başkanı, "Türkiye'de laikliğin bir değeri, bir anlamı var. Şu gerekçeyle bu gerekçeyle laikliği delmeye başlarsanız sonuç iyi olmaz... Laiklikten sıkıldıysanız söyleyin, değiştirelim sistemi, görelim ne olduğunu. Kenarından köşesinden kemirmeyin. Kimse kimseyi kandırmasın" açıklamasında bulundu.

Deniz Baykal, "Bugün gördüğüm bütün bunların bizi yepyeni bir rejim anlayışına götürdüğüdür. Burada tartışılan türban falan değil, rejim sorunudur. 'Sadece üniversiteler için sadece kamu alanları için söylüyoruz' söylemi doğruyu yansıtmıyor" ifadesini kullandı.

CHP lideri, "Yapılacak bir anayasa düzenlemesinin mevcut anayasanın değiştirilemez maddelerine ve ruhuna aykırı olacagı kesin. AKP'nin anayasacıları diyor ki: Anayasa, Anayasa Mahkemesi'ne götürülebilir. Anayasa Mahkemesi sadece usulü denetleyebilir ama esastan denetleme yapamaz" şeklinde konuştu.

Baykal, "yeni Anayasa'nın yeni bir rejim arayışı" olduğunu da savundu.

MHP'nin önerisine eleştiri

Konuşmasında MHP'nin türbana yönelik önerisini de eleştiren Baykal, "Öneride kamu hizmeti kapsamından yola çıkılmak isteniyor. Bu da ciddi anayasal problemler doğuruyor. Anayasa'da vatandaşa göre düzenleme yapılır. Kamu hizmeti verenlere başka, vermeyenlere başka uygulama istenirse nasıl bir düzenleme yapacaksınız?" diye sordu.

"Türban siyasi simge olsa ne yazar diyorlar" diyen Baykal, "Dini inanç sahibi olan sadece yüksekokul öğrencisi mi, ilkokul-ortaokul-lise öğrencisinin dini inancı yok mu?" sorusunu yöneltti.

Baykal, "Bu iş bir bütündür. Sakın ha öğretmenlere vermeyeceğiz bu hakkı diyorlar. Üniversitede okuyan bir öğrenciyi kamudaki statüden ayrı tutmakta başarılı olmanız çok güçtür, hem yatay hem dikey gider" diye konuştu.

"Bunlar başka Müslüman ülkede yok"

Deniz Baykal, dünyanın Türkiye'ye baktığı zaman Atatürk sayesinde "hem Müslüman, hem laik olmasını, demokrasi, eşitlik, çağdaş hukuk düzeninin kabul edilmiş olmasını, AB ile entegrasyona yönelmesini, eğitimin yaygınlaşmasını" saygıyla karşıladığını anlattı.

Dünyanın, "Bunlar hiçbir başka Müslüman ülkede yok" dediğini belirten Baykal, "Bizim beğenmediğimiz, sıkıldığımız, rahatsız olduğumuz, mümkünse bunu atalım dediğimiz o laiklik var ya onun sayesinde Türkiye dünyada 1 numaradır. Clinton geldi, '21'inci yüzyılı siz belirlersiniz' dedi. Şimdi, biz kendi içimizde bundan sıkıldık, 'Laikliği ortadan kaldıralım, Merkez Bankası'nı İstanbul'a taşıyalım...' Bunlar yapay olaylar. Bunlar gözümüz gibi sahiplenmemiz gereken olaylar" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious