Baykal: Parti kapatılmasından memnuniyet duyulmaz

Baykal: Parti kapatılmasından memnuniyet duyulmaz.10709
  • Giriş : 18.03.2008 / 00:35:00
  • Güncelleme : 18.03.2008 / 16:22:21

CHP lideri Baykal, "Demokratik ortamda siyasi bir partinin kapatılmasından memnuniyet duyulmaz"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, demokratik bir siyasal ortamda herhangi bir siyasi partinin kapatılmasından memnuniyet duymanın söz konusu olamayacağını belirterek, ''Ben AKP'nin kapatılması talebinin, ciddi bir iddianameyle, önemli deliler ortaya konularak, resmi sürecin içine çekilmiş olduğunu gördüğümüz zaman gerçekten derin üzüntü duydum. Bu üzüntü çok doğaldır'' dedi.

Baykal, Star TV'nin Ana Haber Bülteni'ne katılarak, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın AK Parti hakkında kapatma istemiyle açtığı davaya ilişkin görüşlerini ''neden daha önce açıklamadığı'' konusundaki bir soru üzerine Baykal, tavrının doğal olduğunu söyledi.

Siyasetçilerin; hukukun işleyişi karşısında, Başsavcı bir iddianame hazırladı diye, bu durumu bir siyasi tartışma konusu haline getirmelerinin, konuyu siyaset zeminine çekmelerinin yanlış olduğunu belirten Baykal, bu yanlışa katkı vermemek için açıklama yapmadığını ifade etti.

Önce iddianamenin ortaya çıkmasını beklediklerini kaydeden Baykal, bunun yargıya saygı gereği olduğunu vurguladı.

Baykal, ''Siyasi partilerin kapatılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine ise ''Hiçbir şekilde demokratik bir siyasal ortamda herhangi bir siyasi partinin kapatılmasından memnuniyet duymak söz konusu değildir. Ben AKP'nin kapatılması talebinin, ciddi bir iddianameyle, önemli deliler ortaya konularak, resmi sürecin içine çekilmiş olduğunu gördüğümüz zaman gerçekten derin üzüntü duydum. Bu üzüntü çok doğaldır'' diye konuştu.

Hukukun gereği olarak alınmak zorunda kalınan kararların bazılarının memnuniyet vesilesi olamayacağını dile getiren Baykal, ''Böyle bir noktaya gelinmiş olması, iktidardaki bir siyasi partinin, yüzde 46'nın üzerinde oy almış bir siyasi partinin kapatılmasının hukuki gerekçilerinin oluştuğunun ortaya çıkması hiç kuşku yok demokrasinin tökezlemesi anlamına gelir, demokrasi bakımından kaygı verici bir durumla karşı karşıya olduğumuz açıktır'' dedi.

Baykal, iddianamede kullanılan dilin Başsavcı'nın daha önce hazırladığı iddianamelerde kullanılan dilden farklı olduğu şeklindeki yorumların hatırlatılması üzerine de Başsavcılığın bir kurum olduğunu, çalışmanın bir ekip tarafından yapılmış olabileceğini ifade etti. Bunların çok uygun olmayan spekülasyonlar olduğunu kaydeden Baykal, ''Önümüzdeki iddianame; hukuki bir iddianamedir, siyasi amaçlı, husumet duygusuyla hazırlanmış, duygusal reaksiyonları yansıtan bir iddianame değildir. Objektif, hukuki ve sorumluluk sınırları içinde hazırlanmış bir iddianamedir'' dedi.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious