Baykal seçimin ardından eleştirilerin odağında! Neden?

Baykal seçimin ardından eleştirilerin odağında! Neden? .14721
  • Giriş : 27.07.2007 / 10:21:00
  • Güncelleme : 27.07.2007 / 10:28:17

22 Temmuz seçimine iddialı giren CHP, neden beklediğinden daha az oy aldı? MHP nereden oy alıyor?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

KONDA'nın araştırmasında CHP'de lidere ve partiye duyulan güvensizlik ortaya çıkıyor. MHP ise birçok seçmenin ikinci partisi.

Seçimde umduğunu bulamayan CHP şimdi başarısızlığın nedenlerini sorguluyor.

KONDA'nın seçim öncesi yaptığı araştırmalar ise, başarısızlığa giden yolda önemli tespitlerde bulunuyor.

Gençler CHP'ye fazla yakın değil, seçmenin eğitim düzeyi yükseldikçe CHP'nin oyu artıyor ama hane geliri düştükçe, CHP'nin de oyları düşüyor.

En yoksul kesimden yüzde 8 oy alabilen CHP, en yüksek gelir dilimindekilerin yüzde 50'sinin oyunu aldı.

Sonuçlar, solu temsil ettiği iddiasıyla siyaset sahnesinde bulunan CHP'nin, "sistemin kazananlarının partisi" haline geldiği şeklinde yorumlanıyor. Partinin büyük kentlere ve Marmara'ya sıkışmış olduğu görülüyor.

Araştırmaya göre, CHP kırlarda neredeyse yok. "Kürt sorunu"na partinin bakışı nedeniyle Güneydoğu'nun tümünde yok olan CHP, İç Anadolu ve Akdeniz'de de MHP'nin etkisiyle çok küçüldü.

CHP'de hem partiye hem de lidere karşı inanç zayıf. CHP seçmeninin yüzde 35'i partisinin, ülkenin sorunlarını çözebileceğine inanmıyor, yüzde 60'ı da liderinin bu sorunlar için yeterli olduğuna inanmıyor.

MHP seçmen için alternatif parti

Meclis'e 3'üncü parti olarak giren MHP ise hem AKP, hem CHP, hem de Demokrat Parti seçmeni için 'alternatif' parti. MHP'yi daha çok lise mezunları tercih ediyor. En zenginler içinde yüzde 17 oyu var.

MHP'li seçmenin de yüzde 43'ü yeni lidere ihtiyaç olduğu fikrinde. Kuzey Irak'a müdahale konusunda CHP'li ve MHP'li seçmenin ortak görüşleri var. CHP seçmeninin yüzde 54'ü Irak'a müdahale edilmesinden yana, bu oran MHP'de yüzde

CNN TURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious