Baykal seçimlerden iki gün sonra ilk kez konuştu

Baykal seçimlerden iki gün sonra ilk kez konuştu.9340
  • Giriş : 24.07.2007 / 20:36:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 17:23:56

CHP lideri Deniz Baykal seçimlerden iki gün sonra ilk kez konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Baykal, CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında bir gazetecinin, "parti tabanında, genel başkanlıktan istifa etmesi yönünde bir görüş oluştuğu" yönündeki sözleri üzerine, şunları söyledi:

"CHP tabanında böyle bir değerlendirme olduğuna dair benim bir gözlemim yok. CHP’li bile olmayan bir arayışı biliyoruz. Bu sırada medyamız bir heyecan ihtiyacı içinde bu olayları bir malzeme olarak kullanma eğilimi içindedir ama CHP’nin tabanı, örgütü, kadroları, partinin verdiği siyasi mücadeleyi, partinin seçimde yaptığı çalışmaları çok iyi biliyorum, ben.

Bu konuda, herhangi bir dikkate alınmayı gerekli kılacak bir durum sözkonusu değildir. Medyamızın heyecan yaratma, heyecan değerlendirme arayışına elbette malzeme bulması mümkündür ama bizi siyasi bakımdan ilgilendiren, etkileyen bir durum kesinlikle söz konusu değildir."

Baykal'ın basın toplantısında söyledikleri şunlar:
"Daha önce planladığım ve sizlere de ifade ettiğim gibi seçimlerin üzerinden iki gün geçtikten sonra değerlendirme yapmak için huzurlarınızdayım.

Seçimler AKP'nin ikinci bir dönem daha tek başına hükümet kuracak çoğunluğu almasıyla sonuçlanmıştır. Seçim sonuçları dolayısıyla AKP'yi kutluyorum, sonuçların hayırlı olmasını ve AKP'ye başarılar diliyorum.
    
Milletimizin kararı hepimizin için büyük değer taşır, kararı saygıyla karşılıyoruz, sonuçları önümüzdeik dönemde hep birlikte değerlendireceğiz. Milletin iradesini temel alarak önümüzdeki döneme bakacağız.
    
Bu seçim dönemine gelinceye kadar CHP muhalefette çok ciddi bir görev yapmıştır, ülkemizin menfaatlerini, ulusal çıkarlarını, cumhuriyetimizin birikimlerini savunan, etkin bir çalışma yürütmüştür. Muhalefette yaptığımız çalışmalarla hepimiz iftihar ediyoruz. Türkiye'nin tarihi rotasını sahiplenen, sapmaları önleyen bir görev yapmıştır.
    
Önümüzdeik dönemde de CHP'nin çalışmalarına ülkemizin büyük ihtiyaç duyacağına hiç kuşkum yoktur, CHP ülkenin siyasal sigortası konumundadır. CHP'nin çalışmalarına önümüzdeki dönemde belki daha da çok ihtiyaç hissedilecektir. Bu bilinç ve anlayış içerisinde önümüzdeki dönemde görev yapacağız.
    
Seçim sonuçları hiç kuşku yok bizim açımızdan tatmin edici değildir. CHP'nin 2002'de elde ettiği oy oranını 1,5 puan artırmış olması bizim için yeterli değil. Sonuçların altında hangi toplumsal dinamiklerin yattığını, hangi siyasal şartların buna yol açtığını ve siyasal tabloyu şekillendiren uygulamaların neler olduğunu önümüzdeki dönem içinde inceleyeceğiz. Bu konuda en iyi şekilde kavramaya çalışacağız. Anlaşılması gereken bir tablodur.
    
Bu seçimi hazırlayan süreçleri ortaya koymamız gerekiyor. Türkiye'de nasıl yeni yapılanmaların neye bağlı olarak ortaya çıktığını hep beraber inceleyeceğiz. Bunun ötesinde CHP olarak arzu ettiğimiz kadar artış sağlayamamız olmamızın bizimle ilgili nedenlerini de araştıracağız. Bunun için ciddi bir çalışma başlatacağız. CHP'nin hedefleri ve politikaları konusunda hiçbir kuşkumuz yok. Bu hedefleri ve politikaları günün değer yargıları ışığında daha geniş bir destek sağlayacak şekilde ortaya koymamızın gerekleri nelerdir, bunu araştıracağız. Buradan sonuçlar ve dersler çıkaracağız.

CHP'nin sürekli bir yenilenme içerisinde önümüzdeki dönemde yeniden yapılanması için elimizden geleni yapacağız.
    
Bir şeyden hiç kuşku duymuyoruz, CHP doğru hedefler için doğru çalışmalar yapmıştır. Geride bıraktığımz seçim döneminde CHP olarak güzel bir çalışma yaptığımızı düşünüyoruz. Bu çalışmaya katkı veren herkese yürekten teşekkür ediyorum. Türkiye'nin bu ortamında seçimlerde CHP'nin oylarını 1 milyon 200 bin artırmış olmasının bizim için çok büyük değeri vardır. Her bir oyun bizim için değeri ölçülemez. Bize oy veren vatandaşlara yürekten teşekkür ediyorum. Oyların siyasal mesajını sahipleneceğiz ve savunacağız.
    
Seçim kampanyasının sonunda vatandaşlarıma ve ülkemize yeni dönemde de Türkiye'nin siyasi dengelerinin bir karşılıklı diyalog ve uzlaşma içerisinde, ülkenin ortak yararlarını, Anayasa'nın özünü sahiplenerek karşılıklı uzlaşmaya açık duracağız. Uzlaşmamızın temelinde Anayasa'nın özü yatar.
Söyleyeceklerim bunlardır, CHP görevine devam edecektir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious