Baykal şeriat belgesini şerhsiz imzalamış

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

CHP lideri Baykal, 1974'te Türkiye'nin üye olduğu İKB kuruluş anlaşmasında 'şeriat hükümleri'nin yer almadığını savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Baykal şeriat belgesini şerhsiz imzalamış
O zaman Baykal'ın heyetinde yer alan Osman Şıklar, “Şeriat hükümlerine Baykal itiraz etmedi” dedi
Baykal şeriat belgesini şerhsiz imzalamış

1974 yılında Türkiye'nin üye olduğu İslam Kalkınma Bankası kuruluş anlaşmasının birinci maddesi olan, “Üye ülkeler şeriat esaslarına uygun olarak ekonomik kalkınmalarını ve sosyal ilerlemelerini sağlayacaktır” hükmüne dönemin Maliye Bakanı olarak imza atan Deniz Baykal'ın, belgeye herhangi bir şerh de düşmediği ortaya çıktı.

İTİRAZ ETMEDEN İMZALADI

Anlaşmayı imzalamak için Cidde'ye gönderilen Maliye Bakanı Deniz Baykal başkanlığındaki 6 kişilik heyette delege olarak yer alan dönemin Merkez Bankası Kambiyo Genel Müdürü Osman Şıklar, Deniz Baykal'ın anlaşmanın hiçbir maddesine itiraz etmediğini söyledi. Deniz Baykal, önceki açıklamalarında anlaşma metninde 'şeriat' ifadesinin yer almadığını savunmuştu.

Cidde günlerini Yeni Şafak'a anlatan Osman Şıklar, “Sayın Deniz Baykal, sözünü ettiğiniz maddeleri de içeren anlaşma metnine herhangi bir şerh koymadı” dedi. Türkiye'nin IKB'ye üye olmasını Baykal'ın da şiddetle desteklediğini anlatan Osman Şıklar, heyet olarak Cidde'de gayet uyumlu ve verimli bir şekilde çalıştıklarını kaydetti. “Mükemmel bir toplantı olmuştu. IKB'ye üye olduğumuz için Baykal başta olmak üzere hepimiz gayet memnun olmuştuk” diyen Osman Şıklar, anlaşma metninin amacını oluşturan şeriat hükümleriyle ilgili olarak ise Baykal'ın hiçbir şekilde itiraz etmediğini ve toplantı boyunca bunu bir kez bile sorun yapmadığını ifade etti.

İftiralarını belgeleyemiyor

CHP lideri Deniz Baykal, hiçbir belgeye dayanmayan iftiraları ile ilgili olarak suskunluğunu sürdürüyor. Baykal'ın iki hafta önce partisinin grup toplantısında ortaya attığı ve 28 Şubat'ın İstanbul Valisi Erol Çakır'ın dedikodularına dayarak Başbakanlığa gönderdiği iddia edilen mektuba dayanarak ileri sürdügü iftiralara aradan geçen 15 güne rağmen hiçbir belge sunamadı. İstanbul Belediyesi'nden Yeni Şafak, Kanal 7 ve Akit gazetesine para aktarıldığını yönündeki iftiralarını belgelemek için gazete kupürü gösteren Baykal, yazarı tarafından bile hatırlanmayan bir mektuba atıfda bulundu. Baykal, işte belge diye gösterdiği kupürü soran gazetecilere ise, “Belge işte burada, mektup da orada” diyerek somut bir belge olmadığını itiraf etmişti. Gazetemiz Yeni Şafak ve diğer kurumlar, “Parayı alan da ıspatlayamayan da ahlaksızdır” diyerek, CHP liderinden iftiralarını ıspatlamasını istemişti.

'İslam Dinarı'nı da ilk Baykal kullanmış

IKB'nın anlaşma metnindeki yer alan ifadeler bu arada ilginç bir tarihi ayrıntıyı da ortaya çıkardı. Buna göre Türk kamuoyu, İslam Dinarı'yla ilk defa Baykal sayesinde tanışmış. Hatırlanacağı gibi İslam Dinarı 28 Şubat sürecinde Eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın aleyhine kullanılmıştı. Ancak 8 Ağustos 1974 tarihinde Dışişleri Bakanı Turan Güneş'in resmi yazısında Maliye Bakanı Deniz Baykal İslam Kalkınma Bankası ile ilgili anlaşmayı imzalamak ve Türkiye adına 20 milyon İslam Dinarı kadar hisse almakla görevlendiriliyor. İslam Kalkınma Bankası'nın kuruluş anlaşmasında da bankanın resmi para birimi olarak İslam Dinarı gösteriliyor. Yani 28 Şubat döneminde Erbakan'ın aleyhine malzeme konusu yapılan İslam Dinarı'nı ilk defa Baykal kullanmış.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious