Baykal sigara yasağı reklamlarına bile muhalefet etti

Baykal sigara yasağı reklamlarına bile muhalefet etti.22684
  • Giriş : 20.05.2008 / 08:20:00

Sigara yasağına destek veren liderlerin bir araya geldiği reklamda olmayan tek isim Baykal oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Genel Başkanı Baykal’ın, kapalı alanlarda sigara içme yasağının başladığı gün gazete sayfalarını kaplayan parti liderlerinin yer aldığı reklamda olmaması dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı ile Tütün ve Alkollü İçecekler Piyasası Denetleme Kurulu’nun (TAPDK) ortak olarak hazırladığı reklamda, Başbakan Erdoğan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras ve BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu fotoğraflarıyla yer aldı.

Reklamda liderlere atfen “Dumansız Hava Sahası Hareketini Destekliyoruz!” dendi.

BÜROKRATİK ANLAYIŞ SONUCU

Baykal, reklam konusunda Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın kendisini arayarak bilgi verdiğini, kendisinin de buna “olur ve onay” verdiğini ve reklamın alt yapısının oluşması için özel kalemini yönlendirdiğini açıkladı. Kendisinin reklamda yer almamasıyla sonuçlanan gelişmeleri şöyle anlattı: “Bizzat ağzımdan Sayın Bakan’a onay vermeme rağmen süreç ciddi işletilemedi.

İşte arayıp arkadaşlarımıza ‘Bir fotoğraf verin, siz gerisine karışmayın’ demişler. Biz konuya böyle bakmadık, ciddiye aldık. Gerekirse yeni ve özel bir çekim yapmak istedik. Kampanyada kimlerin yer alacağı, Başbakan’ın olup olmayacağı konusunda da sağlıklı bir bilgi edinemedik. Kampanyanın sloganı konusunda da bize makul bilgi verilmedi. Arkadaşlarımız bunu sorduğunda da, ‘Siz buna karışmayın, biz belirleyeceğiz, siz bir resim gönderin yeter’ gibi bir tavırla karşılaştık. Baktık ki bu işin ciddiyeti yok. Yani aslında reklama ve içeriğine benim başından beri onayım ve desteğim bulunuyor. Gerisi bakanlığın bürokratik anlayışının bir sonucu olarak şekillendi.”

BAYKAL DA ERDOĞAN DA İÇMİYOR

SİGARA yasağını destekleyen reklamda yer alan Devlet Bahçeli geçirdiği by-pass ameliyatından önce günde üç paket sigara içerken, şimdi azaltmış durumda. Ahmet Türk de zaman zaman sağlık nedenleriyle bırakmak istemesine rağmen halen sigara içmeye devam ediyor. Zeki Sezer’in bir puro içicisi olduğu biliniyor. Ufuk Uras ve Muhsin Yazıcıoğlu da zaman zaman sigara içen isimlerden. Başbakan Erdoğan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve reklama katılamayan CHP lideri Baykal ise sigara içmiyor ve yanlarında sigara içilmesine de karşı çıkıyorlar

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious