Baykal: "Söz konusu olan Türkiye'nin itibarı"

Baykal:
  • Giriş : 31.10.2007 / 00:06:00

Baykal, partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada, nitelik değiştirmeye başlayan terörün, sistematik biçimde toplu saldırı yöntemi uyguladığını anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Türk de terör yapar, Arap da terör yapar, Kürt de terör yapar, Çerkez de terör yapar. Bir Kürt terör yaparsa, yanlış olan onun Kürt olması değildir. Yanlış olan onun terör yapıyor olmasıdır'' dedi.

Baykal, "Hakkari'nin Dağlıca bölgesindeki çatışma sonrası 8 askerin rehin alınıp, sınır ötesine götürüldüğünü" kaydetti.

Türkiye'nin, önüne gelenin saldırısına hedef olmaktan çıkmak istiyorsa, bu saldırıların bir bedelinin olacağını göstermesi gerektiğini belirten Baykal, şöyle konuştu:

"Eğer bu kadar Türkiye'ye hakaret eden, haksız saldırılar yapan, silahlı kuvvetlerimizin 8 mensubunu alıp götüren ve ondan sonra da 'bunlar terörist değil' diye onları himaye etmeye devam eden çevrelerin karşısında aciz, etkisiz, sessiz kalırsa, bu güç coğrafyada gelecekte huzur bulmamız olağanüstü zordur.”

Baykal, Türkiye'nin güney sınırında dağların bittiği ovaların başladığı noktalarda güvenlik kordonu oluşturması gerektiğini ifade etti.

"Söz konusu olan Türkiye'nin itibarı"

"Başbakan Erdoğan'ın ABD'ye yapacağı ziyaret öncesinde yeni bir üsluba yönelme ihtiyacı içine girmek durumunda kaldığını üzüntüyle gözlemlediğini "ileri süren Baykal, "Söz konusu olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın itibarı değildir. Söz konusu olan 84"üncü kuruluş yıldönümü kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti'nin itibarıdır, saygınlığıdır" dedi.

İktidarın terörü doğru teşhis edemediğini, tam tersine şımarttığını iddia eden Baykal, "Eve Dönüş Yasası, Kuzey Irak'a 1 milyar dolar karşılığında askeri müdahale yapılmayacağına ilişkin anlaşmanın imzalanması ve terör örgütünün kurucusuna pişmanlık yasasından yararlanma olanağı getiren düzenlemenin Meclis"e getirilmesinin yanlış politikaların olduğunu" savundu.

"Demokratik ilerlemeler sağlandı"

Türkiye'de hiç kimsenin etnik kimliği dolayısıyla hak mahrumiyeti içine girmesinin söz konusu olamayacağını anlatan Baykal, ana dilin konuşulması, anadilde yayın yapılması konularında bir süreden beri ciddi, iyi niyetli açılımlar ve demokratik ilerlemeler sağlandığını kaydetti.

Suriye'de Kürt kökenli insanların siyasete katılma hakkı bulunmadığını, başka ülkelerde ciddi ayrımcılıklar olduğunu vurgulayan Baykal, bunların yanlış ve insan haklarına aykırı olduğunu da ifade etti

"Terörü kim yaparsa yanlış yapar"

Terörün yanlışlığı konusunda bir ulusal mutabakatın ortaya konulması gerektiğini anlatan Baykal, terörün dini, imanı, etnik kimliği, ırkı olmayacağını kaydetti.

Baykal, "Türk de terör yapar, Arap da terör yapar, Kürt de terör yapar, Çerkez de terör yapar. Kim yaparsa yanlış yapar... Bir Kürt terör yaparsa, yanlış olan onun Kürt olması değildir. O Kürt kimliği hepimizin gönlündedir. Hepimiz onu, o Kürt kimliğiyle severiz, bağrımıza basarız. Yanlış olan onun terör yapıyor olmasıdır, yanlış olan terördür" diye konuştu.

Türkiye'nin tarihi sınavdan geçtiğini, bu topraklarda birlikte yaşama iradesinin sınava sokulduğunu anlatan Baykal, "Bu olaylara teslim olan, göz yuman, eli kolu bağlı olduğu için, kadroları, yapısı, siyasi desteği onu gerektirdiği için karar alamayan, Türkiye Cumhuriyeti'ni savunamayan siyasi iktidarların elinde Türkiye'nin çok büyük güçlüklerle karşıkarşıya kalabileceğini" söyledi.

Baykal, "Bunun böyle olmadığını herkes göstermek zorundadır. Gözler Türkiye'nin üzerindedir. Türkiye'nin gözleri de iktidarın üzerindedir” dedi.

CNNTÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious