Baykal: Söz yardım ederim

  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

CHP lideri, cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda kendisiyle görüşmeyen Erdoğan'a mitingi hatırlattı: Onlarla uzlaştığı zaman bizimle uzlaşmış demektir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP lideri Deniz Baykal, dün gündüz partisinin grup toplantısında akşam da CNN Türk'teki Tarafsız Bölge programında Başbakan Tayyip Erdoğan'a yüklendi. Baykal Erdoğan'a cumartesi günü Tandoğan Meydanı'nda yapılan mitingi hatırlattı. Baykal, Erdoğan'la görüşmeleri halinde kendisine tavsiyelerinin olacağını da söyledi.

CHP lideri Baykal'ın mesajları şöyle:
Kendinizi aldatmayın: İlk kez sadece hükümet değil, cumhurbaşkanlığı yetkileri de Anayasa'ya açıktan karşı çıkma arayışı içindeki bir zihniyetin eline geçebilir. Bunun vahim sonuçları olur. 'Ne olacak seçiliversin, değişir' diye kendini aldatmaya çalışanlar var. Böyle bir seçim Türkiye'nin dengeleri, siyaset süreci çok sakıncalı sonuçlar üretecek şekilde işlemeye başlar. Kendinizi aldatmayın.
Aday olmama cesareti: Anayasa'nın 102. maddesini kimse yok sayamaz. '184 ile bu iş olur' diyenlere soruyorum. Anayasamızın bu maddesi ne işe yarıyor? Bu konu Anayasa Mahkemesi'ne gider. Başbakan uzlaşma arayışına girmeli, cesur davranmalıdır. Cesaret, aday olmamayı göze alacak cesareti sergilemektir. 'Korktu derler' korkusunu atmalıdır. O korkusunu izole etmek için kendisine yardımcı olacağım. Memleketin hayrı için aday olmadığını Türkiye'ye anlatmasına yardımcı olacağım. Sözüm söz. Bizimle konuşmayacakmış, sağ olsun. Meydanda bir araya gelmiş 1 milyon insanla uzlaşsın, karar alsın. Onlarla uzlaştığı zaman bizimle uzlaşmış demektir.

'Mumcu'nun ağır suçlamaları'
Asla hakaret etmedim: Başbakan'a kesinlikle kırgın değilim. Benim duygu dünyamda Başbakan'a karşı herhangi bir kasılma, bir tepki kesinlikle yok. Başbakan'ın bana yönelik öyle bir özel konumda olmasını doğrusu anlayamıyorum. Hepimiz görev yapıyoruz, düşüncelerimizi ifade ediyoruz. Bakın ben bugüne kadar hiç kimseye karşı hakaretten dolayı mahkûm olmadım. Hakaret sözü benim için çok çok haksız bir değerlendirmedir. Başbakan, bizi defalarca mahkemeye verdi, ben o davaların hiçbirisinden mahkûm olmadım.
Cibilliyetsiz davası: Şimdi ben kendisine dava açtım. Kimliğimizi sorguladığı, "Cibilliyeti belirsiz" dediği için. Sen Başbakansın, Türkiye'yi sen sahipleneceksin. Herkesin onurunu sen sahipleneceksin. Bu tuttu, cibilliyet söylemiyle ilgili ifadeler kullandı. Ben dikkate almamıştım, ama parti yönetiminden çok ciddi tepkiler aldı. Açtık davayı. Göreceğiz şimdi kim hakaret ediyor?
Eleştiriye katlanmayı öğrenecek: Başbakan'ın Anavatan lideri Erkan Mumcu'yla buluşması, Mumcu'nun ağır suçlamalarını, o yenilir yutulur gibi olmayan suçlamalarını içine sindirdiğini gösteriyor. Mahkeme kararıyla aklanmış olan eleştirilere elbet bir gün katlanmayı öğrenecektir.
Görüşürsek tavsiyelerimiz olur: Erdoğan'la görüşmem halinde öncelikle onu anlamaya çalışacağım. Telkinlerimiz tavsiyelerimiz olacaktır kendisine. İçinde bir sıkıntı var, o sıkıntıyı bize yönelik olarak boşaltmaya çalışıyor. Benim içimde Başbakan'a yönelik bir sıkıntı yok. Ben yanlış yaptığını düşünüyorum ve bunu da söylüyorum. Bu benim görevim.
Pişman değilim: Erdoğan'ın seçilmesine neden olan kanunlarda değişiklik yapılmasına milletin iradesine saygı gösterdiğim için destek verdim. Buna içtenlikle inandım. Hiçbir bu konuda yanlışlık duygusu içinde değilim. Çünkü orada ben, belli bir kişiye değil, özgür iradeye saygı gösterdim.
Arınç'a yanıt: Seçilecek bir insanın dindarlığını ölçmek Meclis Başkanı'nın elinde mi? Sen kim oluyorsun, nasıl böyle kriter koyuyorsun? Bunlar var olan temel mutabakatın sarsılacağını gösteriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious