Baykal sözünü tutmadı

Baykal sözünü tutmadı .7248
  • Giriş : 29.09.2007 / 11:37:00

Baykal, seçimden sonra partide yapısal değişiklikler yapacağı sözünü vermişti!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP lideri Baykal, 22 Temmuz seçiminden sonra partide yapısal değişiklikler yapacağı sözünü vermişti. Ancak bu söz tutulmadı. Üstelik muhalifler tasfiye edilmeye başlandı...

CHP'de "sıkı Baykalcı" bilinen isimlerin bile muhalif cepheye geçmesi, 22 Temmuz seçimlerinin ardından kamuoyu ve örgüt beklentisinin karşılanmaması ile başladı. 22 Temmuz seçimlerinin ardından 2 gün evinden çıkmayan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, göreve devam edeceğini ancak "yapısal değişikliklerin" olacağı sözünü verdi. Baykal’ın kamuoyuna vaatleri arasında "seçim sonuçlarının doğru okunarak partide tabandan tavana yeniden yapılanmaya gidilmesi" yer aldı.

KOLTUKLAR YERİNDE

Baykal'ın bu mesajı "en azından kısmi bir değişiklik" ve "parti politikalarının gözden geçirilerek güncellenmesi" olarak algılandı. Ancak bu yapılmadığı gibi, değişim talepleri de karşılıksız kaldı. Baykal'ın "seçim sonuçları analiz edilecek" açıklamasına rağmen, bu proje halen yürürlüğe girmiş değil. Seçim sonuçları analizi rafta kaldı. Milletvekillerinin seçim çevrelerine gidip seçmenle bağlantıyı güçlendirmesi de bir türlü hayata geçmedi.

OPERASYON BAŞLADI

Tüm bunların ardından, tüzüğe göre 2 yılda bir yapılması öngörülen olağan kurultay takvimi işlemeye başlayınca, parti yönetimi sadece, "kurultay kazandıracak delege yazımına" geçti. Örgütlerde sorun çıkarabilecek isimler tasfiye edilmeye başlandı. İstanbul ve İzmir’in yanı sıra önemli delege potansiyeline sahip Balıkesir ve Manisa'da da teşkilata yönelik operasyonlar, muhalif cephenin genişlemesinde son etken oldu.

BAYKAL’DAN GÖZ DAĞI

Muhalefet cephesindeki hareketlilik, Samsun Milletvekili Haluk Koç'la birlikte arttı. Koç'un adaylığına, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal tepki gösterirken, diğer yöneticilere de göz dağı verdi. Alınan bilgiye göre Baykal, parti yönetimine, "Bu bir yol ayrımıdır. Tavrınızı tarafınızı belirleyin" dedi. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül hareketini hiçbir zaman tehdit olarak algılamayan Baykal, Koç'un adaylığını ise ciddiye alıyor.

OKUDUCU SERT ÇIKTI

CHP’li Güldal Okuducu, dünkü basın toplantısında son 2 aylık dönemde parti tüzüğüne aykırı uygulamalar gerçekleştirildiğini ileri sürdü. Okuducu, il ve ilçe örgütlerine yönelik tasfiye süreci başlatıldığını savunarak, ''Yapılan zulümdür. Buna ortak olmadığımı ifade ediyorum'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious