Baykal: Temmuzda seçim gâvur eziyeti

  • Giriş : 10.05.2007 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Temmuz ayında genel seçim yapılmasının 'gavur eziyeti' olduğunu savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Seçimlerin Haziran veya Eylül'de yapılmasını isteyen Baykal, 22 Temmuz tarihine milletin de tepki gösterdiğini ileri sürdü. Partisinin bu seçimlerde de yüzde 19'luk oy oranını koruması durumunda 120 civarında milletvekili çıkaracaklarını belirten Baykal, DSP'nin 57. dönemde 136 milletvekiliyle iktidarın büyük ortağı olduğunu, bu hesapla kendilerinin de iktidar olabileceğini söyledi.

Deniz Baykal, CHP Parti Meclisi'nde (PM) gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Alınan bilgilere göre Baykal, İzmir'de yapılacak Cumhuriyet mitingine DSP lideri Zeki Sezer'le birlikte katılmak istediğini belirterek, "Zeki Sezer ile meydana birlikte gitmeyi öneriyorum. Halka beraber bir görüntü verebiliriz. Halkı birlikte selamlamamız lazım. Hepimiz de bu mitinge katılmalıyız. İzmir bu süreçteki büyük bir final olacak" dedi. DSP ile mutabakata vardıklarını ancak bu partinin konuyu kendi organlarında çabuk netleştirip cevap vermesi gerektiğini anlatan Baykal, "Konu uzadıkça araya başkaları da giriyor, sorunlar çıkıyor" uyarısında bulundu. Genç Parti'nin de CHP ile ittifak yapmak istediğini ancak henüz bu konuda bir çalışma yapmadıklarını kaydeden Baykal, ittifak dışında kalan SHP'ye de göndermelerde bulundu. SHP lideri Murat Karayalçın'a 2001 yılında "Partiden ayrılma" diye yalvardığını, aynı Karayalçın'ın bu gün "Benim de elimi tut" dediğini söyledi. Baykal, "Ben o dönem yalvardım, 'CHP en köklü sol parti bırakıp gitmeyin' dedim. Şimdi çıkmış 'benim de elimden tut' diyor. Tamam elinden tutayım da, 'kardeşim sen de çıkıp bari yanlışlarını açıkla!' diyorum" ifadelerini kullandı.

Baykal, seçim sonrasına ilişkin de ilginç tahminlerde bulundu. DTP'yi göz önünde bulundurarak yeni parlamentonun 3.5 veya 4.5 partiden oluşacağını anlatan Baykal, şöyle konuştu: "Biz aynı oy oranını alsak bile eğer Meclis'e 4 parti girerse milletvekili sayımız 120'ye düşüyor. Bu seçimler sonucunda belki 3, belki 3.5 parti, belki 4.5 parti Meclis'e girecek. DSP 136 milletvekili ile iktidar oldu. Bu yapı içinde biz de daha düşük milletvekili sayısı ile iktidara gelebiliriz." Partide yeni yüzlere ihtiyaç olduğuna dikkat çeken CHP lideri, bu şekilde bir heyecan oluşturabileceklerini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious